Pettis: Spojené státy jsou v roli kolonie, zbytek světa je tlačí do deficitů
Proč mají Spojené státy tak velké obchodní deficity? Martin Feldstein z Harvardu nedávno uvedl, že vysvětlení je velmi jednoduché: Američané prostě málo spoří a hodně utrácejí. Musí si tak půjčovat od zbytku světa, který financuje jejich nákupní horečku. Pokud se tedy Američané nenaučí spořit, jejich obchodní deficity zůstanou vysoko, otevírá komentář agentura Bloomberg.
Ekonom Michael Pettis z Guanghua School of Management v Pekingu soudí, že podobný pohled je ovšem založen na logice, která už je dlouho zastaralá. Je pravda, že v devatenáctém století vedl velmi nestabilní bankovní systém Američany ke snižování jejich úspor. Jen těžko tak byli schopni financovat své investice v prostředí rychle rostoucí ekonomiky. Tento růst naštěstí generoval dost investičních příležitostí, kterých využíval kapitál z Evropy.
Dnešní deficity se svou povahou liší. Od sedmdesátých let rostou, i když sazby klesají. Z toho je zřejmé, že zahraniční subjekty chtějí Američanům půjčovat více, než oni si od nich chtějí půjčit. Jinak řečeno, zahraničí má nadbytečné úspory, které chce někam umístit a posílá je právě do USA. Tato záplava peněz ze zahraničí pak v USA tlumí ochotu spořit. Pro pochopení tohoto principu si v první řadě musíme uvědomit, že americké finanční trhy jsou nejhlubší a nejflexibilnější na světě a po dlouhá desetiletí vyrovnávají globální nerovnováhy.
Po první a druhé světové válce generovaly americké finanční trhy vysoký objem úspor a ze Spojených států se stal přední vývozce kapitálu, který financoval obnovu válkou zničených zemí. Pak ovšem svět potřeboval trh pro své zboží. Spojené státy snížily své úspory a jejich deficity vystřelily nahoru. Kdyby dnes svět ještě více zvýšil svou nabídku kapitálu, v USA by to nevyvolalo růst investic, které by tento kapitál absorbovaly.
Podobný mechanismus fungoval v historii už mnohokrát. Například Německo začalo tlačit svůj kapitál do zbytku Evropy poté, co v roce 2003 provedlo reformy trhu práce a následně vzrostly domácí úspory. Ve zbytku Evropy tento kapitál vytvořil bubliny, vyvolal posílení reálného měnového kurzu, pokles sazeb a snížení kvality úvěrů. Úspory v zemích mimo Německo nakonec klesly a vše skončilo prudkým růstem nezaměstnanosti.
Čelíme tu velkému paradoxu. Lenin před sto lety popsal imperialismus jako mechanismus, kterým průmyslové velmoci nutí své kolonie, aby absorbovaly jejich nadměrné úspory a trpěly obchodními deficity. Ekonom Kenneth Austin v roce 2011 poukázal na to, že Spojené státy jsou nyní ve stejné roli jako kolonie, protože absorbují téměř polovinu světových přebytků úspor a zároveň dosahují vysokých deficitů.
Tyto deficity by nezmizely, ani kdyby se Američané rozhodli, že budou více spořit. Jejich výši totiž určuje zejména chování střadatelů v zahraničí. Pokud by v USA vzrostla míra úspor a zároveň pokračoval příliv kapitálu, ekonomika by si našla způsob, jak na to reagovat. Pravděpodobně by to bylo růstem nezaměstnanosti. Americké úspory se zvýší a deficity klesnou až ve chvíli, kdy do této země přestane proudit zahraniční kapitál.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Akcie ve světě - hodnoty indexů
- Akcie ve světě
- Akcie ve světě - grafy indexů
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Katastr nemovitostí - nahlížení do katastru nemovitostí online
- Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
- Třídění hmotného majetku do odpisových skupin, Příl.1 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Kdy do důchodu?
- Neomezená data 2023 - mobilní tarify s neomezenými daty, neomezený internet do mobilu
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?