Fitch: Pokud se zhorší vztahy Visegrádu s Bruselem, může to střední Evropě snížit rating
Vícerychlostní Evropa a brexit poškodí země Visegrádské čtyřky, domnívá se Fitch. I před nacionalistickou rétoriku znějící z Polska a Maďarska tyto země prý z členství v EU těží. To se ale může zmReuters.ěnit, pokud se vztahy s Bruselem výrazně zhorší, uvedli analytici. O zprávě napsala agentura
Ratingová agentura Fitch dnes vydala zprávu o zemích takzvané Visegrádské skupiny, tedy volné politickoekonomické aliance České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska. Podle agentury země čtyřky těží z členství v Evropské unii, neboť zvyšuje kvalitu jejich dluhopisů.
Zároveň však Fitch varuje, že vyostření vztahů mezi hlavními městy čtyřky a Bruselem by mohlo mít ve středně- až dlouhodobém horizontu negativní dopady na ratingy těchto zemí a mohlo by tak zdražit národním vládám půjčování.
Česká republika i Slovensko, jediná země čtyřky platící eurem, mají rating A+ se stabilním výhledem. Česku bylo hodnocení potvrzeno v dubnu s pochvalou za nízké zadlužení a silný bankovní systém, nedostatky však agentura viděla v HDP na hlavu. Polský rating kvůli domácí politické situaci už utrpěl a je na úrovni A-. Maďarsko má nejnižší rating ze skupiny (BBB-) a odráží tak ještě dozvuky finanční krize.
Vícerychlostní Evropa zpomalí reformy
Podle agentury Fitch EU pomáhá zemím dosáhnout lepšího ratingu díky tomu, že Brusel tlačí institucionální reformy a nutí země zdokonalovat fungování státního aparátu. Zhoršování vztahů mezi Visegrádem a EU by mohlo vést ke zpomalení těchto změn, přičemž Fitch upozorňuje hlavně na možnost zahájení projektu „vícerychlostní Evropy“.
Tento projekt by umožnil, aby reformy a integrace v některých zemích EU pokračovaly rychlejším tempem, než v těch ostatních. To je politicky komfortní řešení pro více nacionalisticky laděné členy EU, kteří nechtějí být tlačeni do užšího spolku s ostatními členy. Zároveň by to umožnilo prohloubit integraci tam, kde k tomu existuje politická vůle, tedy například v zemích západní Beneluxu nebo v Německu a Francii. Skeptici tvrdí, že by se ze zemí, které zvolí pomalejší integraci, staly druhořadí členové unie.
Mezi další výhody členství v EU podle agentury patří přístup k evropským strukturálním fondům – země Visegrádské skupiny čerpají a budou čerpat v období 2014-2020 zhruba třetinu z jejich celkového objemu. Výhodou je i společný trh, který podporuje obchodní výměnu a produktivitu. Zásahem bude odchod Spojeného království z EU, neboť sníží objem fondů používaných na projekty v méně rozvinutých zemích unie a možná i k uzavření britského trhu pro středoevropské exporty.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?