Patria (Patria Finance)
Investice  |  03.05.2017 07:04:06

Ukončení intervencí. Zdánlivě (ne)lehký úkol pro ČNB?

Když ČNB na začátku listopadu 2013 po několikaměsíční debatě přikročila k použití intervencí a oslabení měny z důvodu hrozby deflace, laická veřejnost byla zaskočena. My jsme však na situaci byli připraveni, neboť možnost podobného kroku byla diskutována v zápiscích z jednání. Optikou dnešního dne je pozoruhodným faktem, že kurzový závazek nepustit korunu pod hranici 27 korun za euro byl původně zaveden na dobu pouhých přibližně 18 měsíců.

Posuňme se nyní až do přítomnosti. V prostředí kurzového závazku jsme strávili téměř celý jeden čtyřletý olympijský cyklus. ČNB za cenu stále objemnějších intervencí dodržela tvrdý závazek až do konce března 2017 a intervence opustila až se svým prvním dubnovým zasedáním.

Historie intervencí centrálních bank na měnovém trhu je sice poměrně bohatá, ve většině případů se ale centrální banky snaží o udržování měny tak, aby příliš neoslabila. V tomto kontextu je aktivita ČNB poměrně ojedinělá, a přidala se tak do skupinky vyspělých ekonomik, povětšinou evropských. Do oslabování vlastní měny netradičními metodami se po tzv. Velké recesi pustilo například Švýcarsko, Dánsko (pevná vazba dánské koruny na euro, v kombinaci se zápornými sazbami), Švédsko (také záporné sazby), o něco podobného se snaží Izrael či třeba Japonsko.

Ještě zajímavějším faktem zůstává, že krok měnu oslabovat, veřejně takto závazek deklarovat a poté od něj odstoupit je naprosto ojedinělý. Většina z nás si pamatuje nenadálou akci Švýcarské národní banky (SNB), která 15. ledna 2015 trhy šokovala a od kurzového závazku 1,2 EUR za CHF jednorázově odstoupila (měsíc po zavedení záporných sazeb). Frank během pár minut posílil o 29 %, což údajně pamětníci na měnových trzích mezi měnami vyspělých ekonomik západního světa nepamatují. Extrémní pohyb se sice zmírnil, ale i nyní švýcarský frank stále posiluje (viz graf). To s ukončením českého kurzového závazku jsme se příliš bouřlivé reakce trhu nakonec nedočkali. Díky citlivé komunikaci chyběl moment překvapení a na ČNB se za vzornou přípravu hrne chvála z celého světa.

Vývoj měnového páru EUR/CHF

 

Izrael je snad ještě pikantnější. Centrální banka pod vedením legendárního Stanleyho Fischera (mimochodem nyní viceguvernéra v americkém Fedu) začala intervenovat pro oslabení šekelu v roce 2008. Intervence byly původně oznámeny jako „dočasné“ (nezní vám to povědomě?), ve jménu podpory silného exportního sektoru ekonomiky. Tyto „dočasné“ intervence jsou však stále v platnosti a momentálně členové centrální banky dokonce přiznávají, že nemají fakticky žádnou strategii exitu! Za intervence centrální banka sklidila obrovskou kritiku.

Mnohem obvyklejším krokem centrálních bank bývá udržování měny na určité úrovni a v momentě, kdy se povážlivě tenčí měnové rezervy, lokální měna se tzv. devalvuje. To jsme v nedávné době viděli třeba na příkladu egyptské libry, kazašského tenge, ukrajinské hřivny či v případě ázerbájdžánského manatu. Kompetitivní devalvace bývají náhlé a hluboké, jde o oslabení měny o desítky až stovky procent – tedy úplně jiná dimenze. Buďme rádi, že se naše ekonomika řadí do pelotonu ekonomicky úspěšných zemí a nepatří do tohoto grupeta rozvíjejících se ekonomik.

Vybrané kompetitivní devalvace měn oproti dolaru



Co z výše uvedeného vyplývá? Warren Buffett tvrdí, že své investice směřuje do domácí americké ekonomiky, která pro něj generuje dostatečné množství nápadů. Investice mimo Ameriku jej prakticky nezajímají. My v ČR jsme na tom přesně opačně a při investicích bychom měli většinu prostředků směřovat do zahraničí na likvidní trhy. Tím jsme nuceni akceptovat měnové riziko. Je však dobré si jej zajistit, což má své náklady a zároveň to vyžaduje určité know-how.

Vzhledem k přetlaku spekulativního kapitálu na trhu může trvat ještě dlouhou dobu, než koruna najde svou rovnovážnou úroveň (tu vidíme v okolí 25 CZK za EUR) a bude směrem k ní s menšími či většími výkyvy posilovat. Pokud jsme investovali v uplynulých letech do eurové oblasti, od starostí s měnovým zajištěním jsme si díky stabilnímu kurzu koruny velmi lehce odvykli. Toto období však uplynulo a otázka měnových pohybů opět nabývá na aktuálnosti.

Jaroslav Vybíral

Pozice: investiční analytik ČSOB Asset management

Autor v současné době působí jako akciový a kreditní analytik s regionální specializací na středo a východoevropské trhy s velkým důrazem na Turecko. Je součástí týmu strategické a analytické podpory pro fondy KBC a ČSOB v regionu. V minulosti působil ve společnosti PwC, kde se věnoval advisory a auditu finančních institucí. Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze (Obor statistika a pojistné inženýrství), absolvoval studijní pobyt na Université catholique de Louvain v Belgii.

@JaroslavVybiral

Zajímáte se o fondy ČSOB Asset Management? Více informací ZDE

 

 

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.



Přečtěte si také:

29.03.2023Fotovoltaika a tepelná čerpadla: ne všude, ne cokoliv a ne pro všechny ČKAIT (Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků)
11.01.2019Intervence na podporu koruny? Rozhodně ne! Research (Česká spořitelna)
09.04.2017Kam se vydá koruna po ukončení intervencí? Pavel Šafařík (Sagefin)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688