Apple nebo Qualcomm? Bitva o patenty pokračuje
Dva giganti technologického trhu – společnosti Qualcomm Inc. a Apple Inc. - rozehráli další kolo v právní bitvě ohledně oceňování technologických patentů a zneužívání monopolního postavení při tvorbě cenové politiky na ochranu patentů a technologií, které souvisejí s výrobou chytrých mobilních telefonů. Zajímavostí je, že právníci obou stran ale zatím přesně nevyčíslili škody, které by měla jedna strana sporu zaplatit té druhé.
Nejnovější kolo právnického „boxu“ rozehrála společnost Qualcomm. Ta oplatila lednovou žalobu Applu na ní, když Apple v Číně, USA a ve Velké Británii žaloval výrobce čipů do mobilních telefonů za „přemrštěné licenční poplatky“., Qualcomm nyní obvinil Apple z používání zavádějících obchodních praktik a žádá mezinárodní regulátory o nápravu.
Virtuální bitva nebo reálný spor?
O co vlastně jde? V podání, které Qualcomm učinil tento týden u federálního soudu v jižní Kalifornii se říká, že by Apple neudělal vůbec žádný byznys s iPhony, pokud by Qualcomm nevyvinul základní technologie a nestanovil za ně spravedlivou cenu licencí. Problémem je tak tvrzení Applu, že Qualcomm účtuje údajně přemrštěné ceny za využívání jeho technologií, které prý neodpovídají realitě. K doplnění všeho investiční banka CLSA uvedla, že iPhony se podílely v posledním fiskálním roce zhruba třemi čtvrtinami na odhadovaném hrubém zisku Apple ve výši 84 miliard amerických dolarů. Zatím ale ani na základě těchto čísel Qualcomm v posledním kole bitvy neupřesnil o kolik se vlastně hodlá soudit.
Spor mezi Qualcommem, coby producentem široce využívaných čipů do mobilních chytrých telefonů a Applem se řeší v časech, kdy obě firmy čelí obrovské konkurenci. Apple se musí prát s rychle rostoucí konkurencí z Číny, která tlačí na výrobní náklady mobilních zařízení. Pro spotřebitele to sice znamená slibné snížení nákladů, ale na druhé straně výrobce „vnitřností“, tedy čip - Qualcomm má možnost kvůli více hráčům upravovat poplatky za „duševní vlastnictví“ dle svého. Říkají to alespoň jeho právníci.
Hledají se cesty, jak snížit náklady
Logicky tak producent mobilních zařízení Apple hledá cesty, kde ušetřit – i to by odpovídalo rétorice o tom, že Qualcomm prý zneužil svého monopolního postavení v segmentu čipů pro mobilní telefony a stanovil „zatěžující, nepřiměřené a nákladné“ podmínky pro využívání technologií. Podle Apple účtuje prý příliš mnoho za své patenty. Qualcomm si obvykle za využívání jeho patentů účtuje u výrobců telefonů 5 % z prodejní ceny bezdrátových zařízení. Pokud Apple účtuje zákazníkům za své přístroje od 400 do 1 000 dolarů za iPhone, dostává Qualcomm za své technologie od 20 do 50 dolarů z jednoho prodaného přístroje.
Agentura Reuters k poslednímu dílu právnického sporu uvedla, že může trvat až dva roky. A kdo vyhraje, není v tuto chvíli zcela jasné. I Qualcomm totiž bojuje s úřady po celém světě právě kvůli zneužívání svého postavení na trhu s čipy pro mobilní telefony. Jen v loňském roce se s čínským regulátorem dohodl na mimosoudním vyrovnání ve výši 975 milionů dolarů a snížil poplatky za technologie o 1 procento, aby mohl v zemi zůstat i nadále. Jihokorejský antimonopolní úřad dokonce uložil Qualcommu v prosinci 2016 nejvyšší pokutu ve své historii – 853 milionů dolarů – za údajné porušování lidských práv.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?