Abychom nedopadli jako Sovětský svaz
Pokud má růst produktivita, musí se zlepšovat kvalita institucí a systémů. Včetně fungování a regulace trhů či vymahatelnosti smluv. Kvalitu institucionálního zřízení lze těžko měřit a definovat. Poměrně složité jsou i pouhé odhady regulační zátěže. Jsme tedy většinou odkázáni na jednotlivé příklady, pozorování a selský rozum. V osmdesátých a devadesátých letech se na jejich základě hodně hovořilo o „euroskleróze“, v devadesátých letech se k tomu přidal pocit, že systém nefunguje správně ani v Japonsku. A nyní přicházejí na řadu Spojené státy. Ty trpí vysokými náklady v řadě oblastí od stavebnictví až po zdravotní péči a produktivita nijak zvlášť neroste.
Zdá se, že nová regulace se v řadě případů zaměřuje na ochranu stávajících pracovních míst namísto toho, aby zefektivnila fungování trhů. Udělování licencí omezuje konkurenci. Množí se pracovní dohody, které znemožňují přechod zaměstnanců mezi konkurujícími si společnostmi. Zvyšuje se koncentrace firem v průmyslu, klesá podnikatelský duch americké společnosti. Americké firmy stárnou a duch kreativní destrukce, který býval pro podnikatelský sektor v USA typický, se stává pouhou vzpomínkou.
Navíc se zdá, že trpí i americká společnost a kultura. Bílí Američané vymírají, chudí lidé nechtějí vstupovat do manželství, občanské aktivity jsou stále vzácnější, po celé zemi se šíří epidemie užívání heroinu. Podle některých názorů spadli mladí Američané do pasti nezájmu, k tomu prudce klesá důvěra ve vládu, instituce i korporátní sektor. V takovém prostředí bude velmi těžké dosáhnout inovacemi vyššího růstu produktivity. V nefungujícím státě technologický pokrok moc nepomůže, protože nebude v širokém měřítku využit k tvorbě bohatství.
Evropa a Japonsko se podle všeho stále plně nezotavily z předchozího období, ve kterém ekonomiku sužovala ekonomická skleróza. Pokud do ní spadne více vyspělých zemí najednou, celá světová ekonomika se může zastavit. Lze s tím něco udělat? V USA sliboval řešení Donald Trump, ale doposud nejsou patrné známky nějakého pokroku správným směrem. A žádné evidentní řešení se nenabízí. Klíčové je ovšem stejně jako v případě Evropy a Japonska rozeznat vážnost problému. Spojené státy v historii ukázaly schopnost a ochotu k razantním změnám. Pokud se jim to podaří i nyní, mohou ukázat tu správnou cestu také ostatním.
Autor: ekonom Noah Smith
(Zdroj: Bloomberg)
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025