OPEC dodržuje dohodu na omezení produkce hlavně zásluhou Saúdské Arábie
Cena ropy Brent se v posledních dvou týdnech i nadále pohybovala v poměrně úzkém pásmu kolem 56 USD/barel. S koncem února se objevily první odhady produkce ropy v zemích, které se v závěru loňského roku dohodly na omezení produkce ropy. Obecně platí, že míra dodržování dohody je vysoká a v případě zemí OPECu se asi pohybuje nad 90 %.
Odhady pro jednotlivé země však naznačují, že je to zejména díky výraznějšímu omezení produkce v Saúdské Arábii, která na místo požadovaného omezení těžby o cca 0,5 miliónu barelů denně (mbpd) omezila produkci asi o 0,75 mbpd. Tím kompenzuje menší míru dodržování dohody v ostatních zemích, jako jsou Irák, Venezuela či dokonce Spojené arabské emiráty (dlouhodobý spojenec Saúdů v regionu) a v Rusku (dohodu zatím dodržuje asi z jedné třetiny).
Na druhou stranu však platí, že v mezičase dochází jednak k oživení produkce v zemích vyňatých z dohody (Libye, Nigérie), jakož i u dalších producentů v čele s USA.
Zdá se proto, že trhy začínají čím dál více počítat s tím, že dohoda producentů by měla být v jisté podobě prodloužena. Rozhodným datem by sice měla být květnová schůzka OPECu (25.5.), nicméně je pravděpodobné, že na případný významnější tlak na pokles cen ropy by producenti reagovali již před touto schůzkou.
To, že trhy sází na podobný scénář, naznačuje i ne zcela intuitivní chování cen ropy při zveřejnění týdenních dat o zásobách ropy a ropných produktů v USA v minulých týdnech. Zásoby obecně překvapovaly výraznými růsty, nicméně ceny ropy měly po zveřejnění čísel rovněž tendenci růst. To lze vysvětlit na příklad právě tak, že se trhy připravují na relativně menší množství ropy na trhu v následujících měsících.
Zároveň však platí, že spekulativní sázky na další růst cen ropy zůstávají rekordní. To znamená, že pokud OPEC a spol. trhy zklame, tak bude cena ropy patrně náchylná k prudkým propadům. Ty by šly na vrub právě rychlému zavírání rekordně dlouhých spekulativních pozic ve futures kontraktech.
Kompletní text je k dispozici ZDE.
Autorem je Petr Báča
Makroekonomický analytik v ČSOB, kam nastoupil krátce poté, co dokončil studium na VŠE v Praze. Část studia strávil na Norwegian Business School v Oslu. Věnuje se tématu komoditních trhů se zaměřením na ropu a základní, resp. drahé kovy.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI