Rozbřesk: Německá inflace na čtyřletých maximech, Bundesbanka bije na poplach
Německá inflace zdolala v únoru čtyřletá maxima a podobně by měla dnes dopadnout i inflace za celou eurozónu - ta by poprvé od roku 2012 měla označkovat 2procentní inflační cíl ECB. Včera už se proto ozval Jens Weidmann z německé Bundesbanky, podle kterého bude muset ECB v březnu zvýšit svoji inflační prognózu.
Němci jsou tradičně na inflaci velice citliví a dnešní růst inflačních tlaků v kombinaci se zápornými sazbami a slabým eurem jim moc “nevoní”. I když právě politika slabého eura je jedním ze základních důvodů optimismu mezi německými podniky. Index podnikatelské nálady v průmyslu (PMI) se vyšplhal v únoru na nejvyšší úrovně za posledních šest let. Slabé euro bylo přitom mezi německými podnikateli zmiňováno jako jeden z klíčových pozitivních faktorů zvyšujících jejich konkurenceschopnost na globálním hřišti. Na druhou stranu podniky jasně říkají, že slabé euro je také do velké míry zodpovědné za rychlý nárůst cen vstupů (nejrychlejší od roku 2011). Jak si tedy nová silná čísla přeberou bankéři v ECB?
Podle našeho názoru zatím k velkým změnám v měnové politice nedojde. Výrazný nárůst zaznamenává celková inflace, ale jádro očištěné o potraviny a energie zůstává výrazně níže. Pokud se vyšší ceny energií a slabé euro nepodepíší časem také na vyšší jádrové inflaci, může inflace v závěru roku zamířit opět hlouběji pod cíl ECB. Navíc v nejbližší době čeká eurozónu zatěžkávací volební maraton a start ostrých jednání o brexitu - to se nakonec může podepsat na dnešním podnikatelském optimismu. ECB proto zatím nebude asi chtít “sundávat nohu z plynu”, a i proto těžko z dobrých čísel a vyšší inflace něco vytěží euro.
Velmi dobré výsledky podnikatelské nálady (PMI) v regionu včera pomáhaly regionálním měnám. Paradoxně nejvíce posílil zlotý, ačkoliv polský PMI se oproti minulému měsíci mírně zhoršil. Zlotý se nicméně dostal významněji pod EUR/PLN 4,30 a dosáhl na měsíční maxima vůči euru. Výborné byly zejména výsledky PMI v Česku, které byly nejvyšší od dubna 2011.
Dnešní den není z hlediska regionu zajímavý a pozornost se tak soustředí na první odhad únorové inflace v eurozóně. Vývoj cen zde totiž naznačí, jak se inflace vyvíjela v regionu. A to bude zajímavá zpráva nejen pro ČNB.
EUR/USD/GBP
Navzdory zrychlující inflaci v Německu (vystoupala již na 2,2 %) dolar včera dále posílil, což byla zásluha pokračujícího růstu dolarových sazeb v reakci na spokojenost akciových trhů s představením nových expanzivních plánů prezidenta Trumpa a dalších jestřábích výroků z Fedu. Konkrétně to byla další vlivná centrální bankéřka z FOMC Brainardová, která uvedla, že brzké zvýšení sazeb je žádoucí.
Dnes bude v centru pozornosti inflace za celou eurozónu, která se dost možná posune na 2,0 %. Tím bude inflační cíl ECB naplněn, což ovšem z hlediska politiky centrální banky mnoho neznamená, neboť její expanzivní politika v současnosti spolu-zajišťuje levné financování dluhu některých zemí v čele s Itálií. Proto eurodolar nemusí na vyšší evropskou inflaci příliš reagovat.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Zlato - historický vývoj ceny Zlato po letech, minima, maxima, průměr. 1 oz - měna USD
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Německá inflace na čtyřletých maximech, Bundesbanka bije na poplach
- Rozbřesk: Německá inflace na čtyřletých maximech, Bundesbanka bije na poplach
- Květnová inflace EU bije na poplach
- Rozbřesk: Šéf německé Bundesbanky proti krizovému fondu eurozóny
- Rozbřesk: Šéf německé Bundesbanky proti krizovému fondu eurozóny
- MAXIMA, spol. s r.o. - v jazyce českém, MAXIMA Ltd - v jazyce anglickém, MAXIMA G.m.b.H. - v jazyce německém - Zdroje dat
- Rozbřesk – Německá inflace zaznamenala nejprudší skok v novodobé historii
- Rozbřesk: Italské volby, nízká inflace a referendum o německé koalici
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Ali Daylami, BITmarkets
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Neregulované fondy jsou už půl roku pod přísnějším dohledem. Co se změnilo?
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla