Kurzy měn: V průběhu pátečního obchodního dne byla zveřejněna celá řada důležitých makroekonomických..
Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB
Datum : 15.4.2002    Kurz USD/EUR
    V průběhu pátečního obchodního dne byla zveřejněna celá řada důležitých makroekonomických indikátorů, které měly na kurz eura proti dolaru vliv, i když kurzové oscilace nebyly nijak výrazné. V průběhu dopoledne se euro pohybovalo v mírně oslabujícím trendu. Zatímco ráno byla ještě testována hladina 0,8810, krátce po poledni se kurz propadl až k 0,8774. Euru ublížila především ranní data německých maloobchodních tržeb. V odpoledních hodinách však přišla série horších než očekávaných amerických dat, což znamenalo částečnou korekci dopoledních eurových zisků směrem k hladině 0,8800. Nad tuto úroveň se však již euro v pátek nevrátilo, zavírací kurz činil 0,8798.
    Německé maloobchodní tržby zaznamenaly v únoru propad o -1,5%, zatímco ještě v předcházejícím měsíci byl zaznamenán růst o slušných 1,4%. Negativní vliv těchto dat převážil pozitivní překvapení, které přinesla francouzská průmyslová výroba. Zatímco v lednu poklesla o -1,4%, v únoru již byl zaznamenán růst o 0,4%. Negativní vliv na kurz eura mělo i zveřejnění francouzské inflace. Podle předběžných dat zaznamenala francouzská inflace v březnu meziroční růst 2,2% oproti únorovým 2,0%, respektive 0,5%m/m oproti 0,1%m/m. Objevující se zvýšené inflační tlaky mohou vést k bližšímu než očekávanému zpřísnění měnové politiky, což by mělo negativní dopad do růstové dynamiky evropské ekonomiky.
    Nepříznivou sérii horších amerických indikátorů zahájilo v pátek odpoledně oznámení březnových PPI a maloobchodních tržeb. Tržby v maloobchodě vzrostly o 0,2%, což bylo sice stejně jako v únoru, nicméně pod tržním očekáváním ( cca +0,4%). Po očištění o prodej pohonných hmot maloobchodní tržby stagnovaly, po očištění o prodej automobilů byl zaznamenán růst o 0,4%. Stručně řečeno poklesl prodej automobilů, vzrostl prodej pohonných hmot. Čísla by mohla indikovat mírné zpomalení spotřebitelské poptávky.
    Ceny průmyslových výrobců zaznamenaly v březnu výrazné zvýšení o 1,0% z únorových 0,2%. PPI tak zaznamenaly nejvyšší růst od ledna 2001. Za březnovým růstem PPI stály především vyšší ceny energií, a to o 5,5% (nejvíce od června 2000), když rostly především ceny benzinů (+21,3%) a topného oleje (+19,7%). Nicméně po očištění o volatilní ceny potravin a energií PPI vzrostly pouze o 0,1% po předchozích 0,0%. Inflační trend v USA je tak pouze mírný. Prezident Fedu v St.Louis W.Poole prohlásil, že nastává čas začít se zabývat inflací ještě dříve, než se začne zvyšovat, aby nedošlo ke zvyšování inflačních očekávání. Udržení nízké inflace je podle něj cesta, jak se ekonomika může vyrovnávat s ekonomickými šoky.
    Posledním americkým indikátorem, který v pátek zklamal, byl překvapivý pokles indexu spotřebitelského sentimentu, který Monitoruje University of Michigan, z březnových 95,7 na dubnových 94,4. Pokles byl tažen především složkou očekávání. Ta se snížila na 90,2 z březnových 92,7. Index současných podmínek zaznamenal mírný růst z březnových 100,4 na dubnových 100,9.
    I když dnešek nebude tak bohatý na nová makroekonomická data jako pátek, některých zajímavých indikátorů se dočkáme i dnes. Z Německa se dočkáme březnových velkoobchodních cen, z Itálie pak únorové průmyslové výroby. Ve spojených státech dnes bude zveřejněn vývoj podnikatelských zásob v únoru.
    Kurz CZK/EUR
    Česká koruna se i v závěru minulého týdne držela svého celotýdenního optimistického sentimentu a posilovala. Hned po otevření na 30,02 se kurz velmi rychle propadl až k hladině 29,90. Koruna tak dosáhla svého dalšího historického maxima, jeho aktuální hodnota činí 29,895. Koruna zahájila v optimistickému duchu proto, že čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB skončilo bez měnového rozhodnutí. Na ranní čísla lepších než očekávaných PPI koruna nereagovala.
    Po dosažení nové rekordní úrovně koruna ještě během dopoledne své zisky korigovala, kurz se vrátil nad 30,00. V průběhu poledních hodin se kurz stabilizoval v pásmu mezi 30,00 a 30,15. V pozdních odpoledních hodinách však byl opět obnoven trend posilující koruny, když se kurz vrátil pod 30,00. V závěrečné hodině obchodování se držel mezi 29,90 a 30,00. Uplynulý týden nakonec koruna zakončila na 29,95.
    Výhled na tento týden je zatížen poměrně značnou nejistotou. Aktuální sentiment na trhu tlačí korunu pod 30,00. Na druhé straně však stále existuje celkem reálné nebezpečí, že se ČNB bude nějakým způsobem bránit a snažit se kurzovou bublinu odstranit. Z fundamentálního pohledu tento týden tak zajímavý nebude. Zveřejněny budou pouze únorové maloobchodní tržby (středa). Pro nejbližší dny očekáváme pohyb v pásmu mezi 29,70 a 30,35, kurzový vývoj bude spíše volatilnější. Předpokládáme, že koruna bude testovat spíše silnější úrovně ve výše uvedeném koridoru.
    Kurz CZK/USD
    Proti americkému dolaru již v pátek česká koruna neposilovala. Naopak zaznamenat bylo možné korekci předchozích korunových zisků a oslabování naší měny. Koruna ztrácela především dopoledne, kdy se kurz vyšplhal z ranních otevíracích 34,00 až téměř k 34,25. Posílení koruny proti euru bylo více než vykompenzováno posílením dolaru na trhu s eurem. V odpoledních hodinách koruna lehce posílila a stabilizovala se v pásmu mezi 34,00 a 34,10. Závěr obchodování kurz zastihl na 34,02.
    Z domácí ekonomiky se dnes zveřejnění žádných významných makroekonomických indikátorů nedočkáme. To však neznamená nutnost sledovat, jak zahájí nový týden koruna proti euru. Zkušenost z minulého týdne ukazuje na zvýšení vlivu tohoto trhu na kurz koruny proti dolaru. Pokud jde i zahraniční vlivy a vývoj kurzu eura proti dolaru, zajímavá mohou být některá zahraniční makroekonomická data. Z Německa se dočkáme březnových velkoobchodních cen, z Itálie pak únorové průmyslové výroby. Ve spojených státech dnes bude zveřejněn vývoj podnikatelských zásob v únoru. Očekávání všech těchto faktorů naznačují, že koruna by mohla mít ještě prostor pro posilování.
    Kurz JPY/USD
    Jen zahájil své páteční obchodování na úrovni 131,49. Po zahájení obchodování jen výrazněji oslabil a dostal se na hladinu 132,10. Po zbytek dne již větší pohyby jen nezaznamenal a okolo úrovně 132,10 tak pouze osciloval. Menší posílení zaznamenal jen až v závěru obchodování. Obchodování jen zakončil na úrovni 131,92.
    Jen v pátek oslabil. Stalo se tak po dalších komentářích vládních představitelů o nepřiměřené síle měny. Vláda se snaží o vyšší zisky exportérů. V pátek byl také zveřejněn pozitivnější výsledek volatilního ukazatele počtu bankrotů. Počet bankrotů se meziročně zvýšil pouze o 2,2%.
    Dnes ráno jen částečně zkorigoval své páteční ztráty. S velkou pravděpodobností se jednalo o jednání exportérů, kteří využili slabší úrovně měny. Odhady hovoří o tom, že většina exportérů si do prognóz svého hospodaření zanesla hladinu 130,00. K posilování měny se ale opět negativně vyjádřil jeden z představitelů ministerstva financí.
    Kurz GBP/USD
    V pátek byla libra proti dolaru stabilní. Své obchodování zahájila libra na hladině cca 1,4377. Po celý den byla libra klidná, pohybovala se bez trendu ve velmi úzkém pásmu mezi hladinami 1,4350 a 1,4380. Své obchodování libra zakončila na úrovni 1,4355.
    Libra v pátek sledovala pouze dění na okolních trzích. Díky oslabování eura proti dolaru libra proti spolené evropské měně mírně posílila. Z domácí ekonomiky nepřišel žádný významnější impuls. Trh v současné době čeká na výsledek vládních financí. Hospodaření vlády by totiž mohlo vyústit v potřebu zvýšení daní, což by se negativně projevilo nejen ve spotřebitelské důvěře, ale i ve vývoji libry.
    V průběhu týdne se dále dozvíme poslední vývoj cen v průmyslu, spotřebitelských cen, nezaměstnanosti, mezd a měnové zásoby. Ve středu také zveřejní centrální banka „minutes“ ze svého posledního jednání. Bohatý týden by tak mohl více naznačit, co se bude ve Velké Británii dít s úrokovými sazbami.
    Kurz PLN/USD
    Zlotý v pátek proti dolaru nepatrně posílil. Své obchodování zahájil zlotý na úrovni cca 4,0720. Po zahájení obchodování nejdříve zlotý mírně posiloval směrem k hladině 4,0600. V odpoledních hodinách své posílení z části korigoval. Své obchodování zlotý zakončil na úrovni 4,0675.
    Zlotý byl v pátek klidný. Trh totiž vyčkává na dnešní odpolední čísla o inflaci. Podle agentury Bloomberg očekává trh pokles meziročního tempa cenového růstu na 3,4%. Pokud se finální čísla nebudou lišit od očekávání, mohla by centrální banka na své nejbližším zasedání přistoupit k uvolnění politiky. Centrální banka by podle trhu snížit úrokové sazby o 50-100 bazických bodů. Je ovšem také možné, že centrální banka ponechá vše beze změny. Bankovní rada totiž odmítá poskytnout trhu jakékoliv jasné signály o svém dalším chování. Její chování bude ale také záležet na tom, jak dopadnou čtvrteční čísla o průmyslových tržbách a cenách.
    V delším období dojde ale s velkou pravděpodobností k oslabování zlotého. Důvodem je konec cyklu uvolňování monetárních podmínek, které do země lákalo spekulativní krátkodobý kapitál.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Převod měn - Převodník měn online
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- RM Systém, Kurzy akcií cz, kurzovní lístek, kurzy ze dne 24.11.2020
- EUR průměrné kurzy 2024, historie kurzů měn
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 2 dny - měna USD
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 1 den - měna USD
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 5 dnů - měna USD
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 2 dny - měna USD
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 1 den - měna CZK
- Mezinárodní dny 2020
- Den boje za svobodu a demokracii
- Jaký je dnes mezinárodní den?
Benzín a nafta 15.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.46 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna