Rozbřesk: Trump začal úřadovat zostra. Jeho ministr financí opět intervenuje proti dolaru
Nový americký prezident začal úřadovat pěkně zostra. Oficiálně vypověděl obchodní smlouvu TPP a pozval si na kobereček šéfy velkých amerických nadnárodních firem. V Bílém domě pak generálním ředitelům vysvětlil, že pokud budou vyvážet pracovní místa z USA, aby v zahraničí s pomocí svého know-how smontovali zboží, které zpátky dovezou do USA, a pak je prodali svým propuštěným spoluobčanům, tak jejich firmy čeká nemalá dovozní daň. Na oplátku bylo kapitánům amerického průmyslu přislíbeno, že je nový prezident zbaví zbytečné regulace (dokonce padlo i konkrétní číslo - 75 %) a budou plošně sníženy daně.
Těžko říct, zdali mikro-management v podání nového amerického prezidenta bude mít úspěch v podobě vyššího amerického růstu či tvorby (zachování) pracovních míst v USA, avšak z prvních kroků D. Trumpa plyne, že překvapivě bude chtít dostát minimálně některým předvolebním slibům. Trochu to připomíná situaci po hlasování o brexitu loni v červnu, kdy řada “expertů” i trhy (viz libra), jež se totálně mýlili v odhadu výsledku hlasování, hrubě podcenili i ochotu britských politiků dostát svým voličským slibům vyvést Velkou Británii z EU.
Když už jsme se pak dotkli brexitu, tak stojí za to připomenout, že libra musí být dnes opět ve střehu, neboť ve hře je další důležité rozhodnutí na tomto poli. Britský ústavní soud dnes totiž bude rozhodovat o tom, zdali britská vláda může aktivovat článek 50 o vystoupení z EU a to bez souhlasu parlamentu. Očekává se, že premiérka Mayová a celá britská vláda tento spor dnes u soudu prohraje, což může být další právní komplikace na cestě k hladkému (někdo by mohl říci “soft”) brexitu.
Vrátíme-li se však na začátek k Donaldu Trumpovi a jeho obchodní politice, tak konec konců právní spory mohou být podobnou brzdou v případě rychlé likvidace obchodních dohod, jako je NAFTA či eventuálně uvnitř Světové obchodní organizace (WTO). Zavést dovozní daň v USA může být nakonec podobný legislativní oříšek, jako vystoupit hladce z EU.
Intervenční aktivita ČNB ve druhé polovině ledna patrně významně zvolnila, což je jeden z faktorů, který přispěl k “narovnání” forwardového trhu. Na spotovém trhu měla včera koruna po dvou týdnech tendence odlepovat se od intervenční hranice ČNB, možná i v důsledku defenzivnějších výroků z ČNB z poslední doby (např. častější zmínky o záporných sazbách). Dále včera oslaboval i forint, který testoval hranici EUR/HUF 310.
Dnes je hlavní událostí v regionu zasedání Maďarské centrální banky. Navzdory zrychlující inflaci a růstu mezd se politika MNB nijak nezmění. Bankovní rada může zdůraznit, že inflace se bude jen zvolna přibližovat k cíli (3,0 %) a to až v roce 2018. Očekáváme přitom, že bankovní rada ponechá základní sazbu MNB na úrovni 0,9 % do poloviny roku 2018.
EUR/USD/GBP
Americký dolar zůstává pod lehkým tlakem, neboť jednak stále postrádá větší detaily ohledně fiskálních plánů Donalda Trumpa a jednak je jeho pozice torpédována ze strany nové administrativy, která během krátké doby provedla již druhou verbální intervenci proti vlastní měně (viz včera ministr financí Mnuchin).
Dnešek by měl být přece jenom spíše o evropských číslech, když jsou na pořadu podnikatelské nálady v podobě indexů PMI. Nálada v eurozóně by měla zůstat vysoká, což může udržet eurodolar na vyšších hodnotách.
Libra musí být dnes opět ve střehu, neboť ve hře je další důležité rozhodnutí na tomto poli. Britský ústavní soud dnes totiž bude rozhodovat o tom, zdali britská vláda může aktivovat článek 50. o vystoupení z EU a to bez souhlasu parlamentu. Očekává se, že premiérka Mayová a celá britská vláda tento spor dnes u soudu prohraje, což by britské měně mohlo pomoci.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Dolar, Australský dolar AUD, kurzy měn
- Dolar, Kanadský dolar CAD, kurzy měn
- Finance - osobní finance, kurzovní lístek, kalkulačky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- CZK, česká koruna - převod měn na USD, americký dolar
- Kurzovní lístek, Směnárna PETRA FINANCE, Plzeň
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Alkohol - kalkulačka on-line
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
Benzín a nafta 29.11.2024
Natural 95 35.73 Kč | Nafta 35.01 Kč |
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select