Začíná měnová „studená válka“
Na počátku tohoto roku proběhl posun od tradiční formy měnových válek k „šanghajské spolupráci“. Tradiční měnové války jsou vedeny s pomocí negativních sazeb a kvantitativního uvolňování. Ty byly vystřídány implicitní dohodou významných centrálních bank, které se shodly, že příliš silný dolar škodí celé globální ekonomice. Fed se pak posunul k více hrdliččí politice, ECB a BoJ přestaly dávat tolik důrazu na negativní sazby a následně proběhla stabilizace kurzu dolaru a zotavení cen komodit. Navíc bylo dosaženo jen postupného a řízeného oslabování čínské měny namísto toho, aby její kurz procházel prudkými pohyby.
Po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem jsme se posunuli do další fáze, kterou můžeme nazvat „měnovou studenou válkou“. Jde o válku studenou, protože centrální banky v ní postupují mnohem opatrněji. Už před americkými volbami postupovala Bank of Japan obezřetně směrem k dalšímu oslabování měnového kurzu. Výnosy desetiletých vládních dluhopisů zafixovala blízko nuly a to vedlo k elegantnímu oslabení jenu. Guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda pak před několika dny hovořil o tom, že zatím není vhodná doba na ukončení cílení výnosů vládních obligací a oslabování jenu nazýval podružnou věcí.
ECB na počátku prosince přikročila ke skrytému snížení sazeb tím, že uvolnila podmínky pro nákupy dluhopisů, a to pomohlo k oslabení eura. Čínská PBoC od září zrychluje tempo oslabování renminbi k dolaru a podle reakcí Pekingu na zvýšení sazeb v USA je možné, že počátek roku přinese ještě rychlejší oslabování renminbi. Realita je tedy taková, že všechny významné měny k dolaru oslabují. Spojené státy zatím tímto vývojem nejsou nějak zvlášť vzrušeny. Fed dokonce v prosinci přikročil ne k jednomu, ale k dvojímu zvýšení sazeb. Vedle růstu klíčové sazby o 25 bazických bodů totiž jeho nové projekce dalšího vývoje sazeb implikují, že v roce 2017 dojde k většímu počtu zvýšení sazeb, než se dříve čekalo. Donald Trump a jeho tým pak možná posilování dolaru vnímají jako výraz důvěry trhů.
Autorem je Joachim Fels
Zdroj: Pimco
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Válec, objem válce
- Koupit 1 EUR (euro) - valuty, měnová kalkulačka
- Začíná měnová „studená válka“
- Vstoupili jsme do „studené měnové války“ a USA v ní s přehledem vyhrávají
- Téma Plus: Zachránila studená válka svět před válkou skutečnou?
- Měnová VÁLKA v obchodní válku?
- Bude reakcí na obchodní válku válka měnová? Čína zvažuje oslabení juanu jako reakci na kroky USA
- Bude reakcí na obchodní válku válka měnová? Čína zvažuje oslabení juanu jako reakci na kroky USA
- Začínají takto SVĚTOVÉ VÁLKY ? - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Začínají takto SVĚTOVÉ VÁLKY ?
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory