McKinsey: Pět kroků k nastartování ekonomiky
Americká ekonomika si možná vede lépe než řada jiných vyspělých zemí, ale relativně ke svému potenciálu tomu tak není. Pomalý ekonomický růst roztáčí spirálu slabé poptávky, nízkých investic a pomalého tempa růstu produktivity. Medián příjmů amerických domácností se dnes v reálném vyjádření nachází na stejné úrovni jako před dvaceti lety a růstu příjmů se těší zejména ti nejbohatší. Ti ale nemají takovou tendenci utrácet a to se obratem projevuje na slabosti poptávky. Firmy pak nevidí důvod k investicím a to celou spirálu roztáčí ještě rychleji.
Podle našeho názoru to vše lze změnit. Začít je možné podporou poptávky investicemi do budoucnosti a zvýšením kupní síly domácností. Korporátní sektor na nízké sazby vyššími investicemi nereaguje, a proto musí celý proces nastartovat vláda. Na sílící poptávku by pak zareagovaly firmy vyššími investicemi a zvýšením produkce. Tím by byla dlážděna cesta k další tvorbě pracovních míst, zvyšování tempa růstu produktivity a růstu mezd. Každá část tohoto cyklu by začala podporovat ty zbylé.
Historie ukazuje, že růst poptávky a zvyšování produktivity jdou ruku v ruce a společně přispívají ke zvyšování prosperity celé společnosti. Zvyšování produktivity je tak základním předpokladem zdravé ekonomiky. Podle našich odhadů lze většinu z potřebného zvýšení produktivity v celé ekonomice dosáhnout tím, že se zaostávající společnosti dotáhnou na ty, které jsou ohledně produktivity na předních místech. Domníváme se, že cílené investice a ekonomická politika by se měly v této souvislosti zaměřit na pět hlavních oblastí a výsledkem by mohlo být zvýšení tempa růstu americké ekonomiky na 3 – 3,5 %. Pak by americká ekonomika rostla stejně rychle jako v devadesátých letech.
Třetí oblast představují znalosti a dovednosti lidí. Mezi potřebné změny by mělo patřit více krátkodobých vzdělávacích programů a programů, které lze absolvovat při zaměstnání. Větší využití si zaslouží online vzdělávání a zvýšit se musí celková flexibilita a efektivita systému. Čtvrtou oblastí jsou zdroje energií a jejich využití. Spojené státy těží z diverzifikovaného portfolia energetických zdrojů, na cenové konkurenceschopnosti získávají zejména obnovitelné energie. Vláda by se zde měla zaměřit hlavně na eliminaci tržních frikcí a překážek a na hladké fungování celého trhu.
Poslední oblastí je globalizace a obchod. O této oblasti se nyní hodně diskutuje, většina diskusí si ale nevšímá toho, že globalizace probíhá stále více na digitální úrovni. Pokud bude tohoto trendu využito, bude moci exportovat stále více menších společností, protože k tomu budou využívat internet a nové technologie. Zároveň se ale musí dostat podpory těm, které kvůli globalizaci utrpěly negativní šok a zaměstnanci, kteří pracovali v postižených odvětvích, musí dostat potřebnou rekvalifikaci.
Autory jsou James Manyika, Gary Pinkus, Sree Ramaswamy, Scott Nyquist, Jonathan Woetzela Arvind Sohoni.
Zdroj: McKinsey Quarterly
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?