Objevují se problémy ve výrobním sektoru CEE, mohou oddálit exit ze současné politiky ČNB
Data zveřejněná před několika dny týkající se záříjového vývoje ve výrobním sektoru zemí střední a východní Evropy (CEE) výrazně zaostala za očekáváním trhu. Tato data jsou také v ostrém protikladu k vývoji PMI a neodpovídají ani pozitivnímu vývoji německého indexu důvěry Ifo. Vývoj ve výrobním sektoru zemí CEE by mohl vést ke snížení očekávaného růstu v tomto regionu a jeho centrální banky by se mohly posunout směrem k hrdličkám. Jako vždy byla i data ze září ovlivněna některými jednorázovými faktory, ale celkový trend směrem ke slábnutí aktivity ve výrobním sektoru je jasně patrný a zaslouží si pozornost.
Problémem není ani tak samotný vývoj v září, jako střednědobý trend. Následující graf ukazuje dlouhodobější trend vývoje německého indexu Ifo a vývoje exportů zemí střední Evropy CE3. Index Ifo dosáhl lokálního dna v roce 2014 a od té doby má tendenci k růstu. Ovšem exporty zemí CE3 mají od roku 2015 přesně opačný směr. Co může být příčinou?
Příčinou může být to, že ekonomiky ostatních zemí v EU se nacházejí stále hluboko pod plným využitím kapacit a proto nepotřebují tolik dovozů. To se negativně projevuje v exportech zemí CE3 i přesto, že vývoj německého indexu Ifo není celkově negativní. Navíc může docházet k širšímu poklesu poptávky po produkci výrobního sektoru zemí CE3, které se specializují na výrobu součástek do automobilů či na zboží dlouhodobé spotřeby. Příčin takového vývoje může být několik a jasněji se ukážou až v následujících měsících.
Negativní vývoj na straně exportů zemí CE3 každopádně ukazuje, že problémy tamního výrobního sektoru nejsou pouze odrazem vývoje na straně čerpání fondů z EU (jak se snaží tvrdit politici). Problémy může ukazovat i vývoj PMI. Tyto indexy jsou obvykle hodně volatilní, ale současné hodnoty PMI v celém regionu CEE leží znatelně pod úrovněmi dosaženými před šesti či dvanácti měsíci.
Poukazujeme i na to, že popsaný vývoj pravděpodobně povede ke snížení očekávaných růstů v zemích, jako je Polsko či Maďarsko. Tamní centrální banky doposud pracovaly s optimističtějšími projekcemi, než byl konsenzus trhu. Polská centrální banka je stále přesvědčena o síle polské ekonomiky, v Maďarsku jsou projekce centrální banky vysoko nad konsenzem trhu a ČNB nedávno zvýšila projekce růstu pro rok 2016 z 2,4 % na 2,8 % (my očekáváme růst ve výši 2,4 %). Pokud bude trend slábnoucího výrobního sektoru pokračovat, centrální banky budou muset svá očekávání znatelně snížit a posunou se směrem k hrdličkám. Polská i maďarská centrální banka pak pravděpodobně sníží sazby a ČNB zřejmě oddálí exit z cílení měnového kurzu koruny k euru.
Zdroj: Commerzbank
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?