Patria (Patria Finance)
Investice  |  26.09.2016 17:04:13

Pravý důvod pro současnou politiku centrálních bank


Steve Williamson z Federal Reserve Bank of St. Louis se už tři roky snaží přesvědčit ekonomy, aby zvážili jednu převratnou teorii: Politika centrálních bank nyní působí obráceně a nízké sazby vyvolávají nízkou inflaci namísto toho, aby proti ní bojovaly. Velkou pozornost si ale zatím tato myšlenka mezi ekonomy nezískala a výjimkou nejsou ani centrální banky, přestože dopad na jejich politiku by byl dramatický. Podpořilo ji jen několik respektovaných ekonomů jako John Cochrane, Stephanie Schmitt-Grohe či Martin Uribe.

Možná bychom čekali, že makroekonomové a centrální bankéři budou lačnit po nových myšlenkách, protože současná monetární politika velký efekt nemá. V USA toho kvantitativní uvolňování a dlouhé období nízkých sazeb mnoho nepřineslo. Možná pomohlo zvednout inflaci blíže cíli ve výši 2 %, ale třeba by se tam ekonomika dostala i bez této monetární politiky. V Japonsku probíhají nejintenzivnější snahy o monetární stimulaci a výsledkem bylo pouze krátké a anemické zvýšení inflace. V současné době tam ceny opět stagnují či dokonce klesají. Zastánci aktivistické monetární politiky tak volají po použití dalších nástrojů, jako je cílení nominálního produktu, hluboko záporné sazby nebo zvýšení inflačních cílů a použití peněz z vrtulníků. Je možné, že by to pomohlo. Ale je také možné, že fungování ekonomiky se skutečně změnilo a nižší sazby už ekonomiku ve skutečnosti nestimulují.

Odpověď na popsané dilema neznám. Možná, že specifika fungování bankovního sektoru skutečně mění tradiční stimulační rovnice. Nebo Fed svou politikou ovlivňuje očekávání tak, že nakonec eliminuje dopad kvantitativního uvolnění a nízkých sazeb. Ať už se však děje cokoliv, nepředpokládám, že by centrální bankéři nějak výrazně změnili svůj pohled na svět. Oni i další ekonomové středního proudu budou dál věřit, že nízké sazby podporují růst a inflaci a vysoké sazby působí opačně. Hlavním důvodem je politika. Makroekonomie má totiž svou vlastní politickou stránku, která v hrubých rysech kopíruje tradiční rozdělení politiky na pravici a levici.

Na jedné straně tak stojí tradiční keynesiánci, kteří věří, že na ekonomický útlum se má reagovat zvýšením vládních výdajů. Na druhé straně stojí likvidátoři, kteří věří, že recese představují známku zdravě fungující ekonomiky a tudíž na ně vláda nemá nijak reagovat. Maximálně je má využít k prosazení strukturálních reforem. Tyto dva tábory spolu bojují již od Velké deprese. Jasné důkazy lze v makroekonomii najít jen těžko, a tak ani jedna strana nedosáhla jasného vítězství a obvykle se nakonec dohodnou na nějakém kompromisu. Ten často znamená, že pro boj s recesí je nakonec místo fiskální politiky či strukturálních reforem použita právě monetární politika.

Monetarismus je dnes jádrem nového keynesiánství a jeho modelů a v centrálních bankách si drží dominantní pozici. Jsou tu důkazy pro i proti jeho teoriím, ale podle mého názoru si tuto pozici získal a udržel právě proto, že jde o kompromis mezi popsanými makroekonomickými tábory. Jsou tu tedy technokratičtí centrální bankéři, kteří ovlivňují jednu z důležitých cen v ekonomice (úrokovou sazbu). Jde o intervence, které ještě snesou likvidátoři a se kterými se už spokojí keynesiánci.

Autorem je ekonom Noah Smith.


Zdroj: Bloomberg

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688