Navzdory skepsi přichází ze světové ekonomiky znatelný závan optimismu
Modely společnosti Fulcrum ukazují, že v současnosti dochází ke zvýšení ekonomické aktivity ve všech hlavních regionech jak ve vyspělé, tak v rozvíjející se části světa. Naše poslední odhady naznačují, že globální ekonomická aktivita nyní expanduje tempem 4,1 %, zatímco v březnu tohoto roku to bylo jen 2,2 %. Pozoruhodná je značná míra synchronizace současného zlepšení. Klesá tak riziko globální recese a dokonce se zdá, že globální ekonomika vstupuje do období, v němž by její růst mohl převyšovat trend. K tomu by došlo poprvé od počátku roku 2015.
Pokud by popsané zlepšení vydrželo, mohla by světová ekonomika dosáhnout „únikové rychlosti“, která by sama o sobě zajistila další expanzi bez potřeby monetární a fiskální stimulace. Neměli bychom ovšem zapomínat, že v posledních letech se objevila už celá řada negativních překvapení a navíc je stále možné, že globální ekonomika je v zajetí dlouhodobé stagnace. Velký optimismus tak v této fázi stále není namístě. Jisté je jen to, že situace se zlepšuje a klesají deflační rizika.
Výjimku v celkově lepším ekonomickém obrázku představuje Velká Británie. V jejím případě se zdá, že po referendu o Brexitu se dostavil silný negativní šok. Reakcí na něj bude významné fiskální a monetární uvolnění a slabší měnový kurz. Podle našich modelů ale usuzujeme, že i přesto se ekonomika už ponořila do recese. Tento šok se pravděpodobně projeví pouze ve Velké Británii. Slabá zůstává rovněž japonská ekonomika, která zřejmě potřebuje fiskální stimulaci.
Znatelné zlepšení probíhá i v eurozóně, která nyní podle našich odhadů roste 1,8% tempem. Doposud nejsou patrné známky toho, že by ekonomickou aktivitu v eurozóně poškodil Brexit, i když negativní efekt se může projevit až později.
K výraznému zlepšení došlo v poslední době v rozvíjejících se ekonomikách. Částečně je to dáno tím, že v Brazílii a Rusku skončila recese. Čínská ekonomika se přes řadu skeptických názorů opět vyhnula tvrdému přistání a podle našich odhadů nyní roste tempem 7,8 % (v lednu to bylo pouze 5% tempem). Jde o výsledek fiskální a monetární stimulace. Podle našeho názoru tato stimulace nebude sice pokračovat ve stejné intenzitě, ale i tak čínská ekonomika zůstává stále vzdálena recesi.
Na počátku roku panovaly ohledně vývoje v globální ekonomice velké obavy, současný vývoj naopak dává základ určitému optimismu. Tempo růstu světové ekonomiky se ale nachází stále hluboko pod standardem, na který jsme byli zvyklí během předchozích cyklů. Předchozí zlepšení ekonomické aktivity navíc vždy rychle skončila. Na potvrzení toho, že se už skutečně nacházíme nad únikovou rychlostí, tedy bude třeba ještě vyčkat.
Autorem je investor a ekonom Gavyn Davies.
Zdroj: FT
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?