Ekonomický deník (Ekonomický deník)
Investice  |  11.08.2016 06:00:42

Vymáhání zahraničního dluhu je pomalé

Ministerstvo financí vloni vymohlo od zahraničních dlužníků skoro 177 milionů korun. To je prakticky stejná částka jako za rok 2014.

Celkové zahraniční pohledávky se během roku 2015 zvýšily víc než o dvě miliardy. Můžou za to nejen narůstající úroky, ale především posilující kurz dolaru vůči české koruně. Většinu dluhů totiž Česko inkasuje právě v americké měně. Celkově pohledávky České republiky přesahují 37 miliard. Vyplývá to ze zprávy ministerstva financí pro ministry.

Jen dluhy, které pocházejí z civilních úvěrů přesahují 18 miliard korun. Pravidelná splátka (176 milionů) přišla na tuzemský účet třeba z Iráku. Tento dluh pochází z  dodávek v 70. a 80. letech. Jinde ale splácení vázne. Kvůli aktuální dramatické situaci na Ukrajině bylo třeba přerušeno jednání s Kyjevem. Otázku by mohl letos znovu otevřít premiér Bohuslav Sobotka /ČSSD/ při své plánované návštěvě země. A třeba v Bělorusku se dluh zřejmě podaří urovnat bez převodu peněz. Minsk buď uhradí nájem za tamní českou ambasádu, nebo se bude podílet na stavbě její nové budovy.

Mimo civilních pohledávek ministerstvo eviduje ještě víc než osmi miliardový dluh z takzvaných speciálních úvěrů. Ty se týkají například dodávek vojenského materiálu v minulosti, podléhají ale režimu utajení. V téhle kapitole má úřad zapsané jen dvě země – Lybii a Kubu.

Největším dlužníkem i letos  zůstává právě Kuba. V roce 2015 po letech proběhlo první jednání mezi Ministerstvem financí ČR, ČNB a ČSOB a jejich kubánskými protějšky. Havana uznala dluhy jak civilní, tak vojenské části pohledávky. Platit ale všechno nechce a žádá o prominutí některých povinností.  Česká republika nyní posoudí návrhy Kuby a i s ohledem na případnou konverzi části dluhu v clearingových rublech navrhne další postup.“ uvádí zpráva.

Vymáhání pohledávek Česka v zahraničí kritizoval před dvěma lety Nejvyšší kontrolní úřad. Vadila mu především volba firem, kterým země dluhy postoupila k vymáhání (tzv. deblokátorů), bez výběrového řízení. Nelíbila se mu ani cena bankovních služeb, nebo nikdy nezprovozněný informační systém na správu pohledávek.

Vanda Kofroňová


Ekonomický deník přináší zpravodajství, analýzy a komentáře ze světa ekonomiky a technologií.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688