Čína dobývá Evropu. Měli bychom se bránit
Přes Evropu se valí vlna čínských investic. Došlo k převzetí řady technologických společností, což budí obavy z toho, že Evropa ztratí svou konkurenční výhodu. Čínský zájem o bavorskou společnost Kuka, která se zaměřuje na robotiku, pak dokonce vyvolal silný odpor. Tento zájem projevila soukromá čínská společnost Midea, ale cílem protestů by neměla být ona. Skutečné nebezpečí představují státem vlastněné čínské firmy, které nyní představují většinu čínských investorů kupujících společnosti v Evropě.
EU a její členské země by měly zabránit tomu, aby k nim Čína exportovala svůj problematický státní kapitalismus. Příkladem takových ambicí je státem vlastněný chemický gigant ChemChina. Tuto firmu sice tíží vysoké dluhy a nevyužité kapacity, ale i přesto nakupuje společnosti v zahraničí a celkově za ně už dala několik miliard eur. V nejhorším případě takový vývoj povede k tomu, že Čína z Evropy vysaje její technologie a know-how a poškodí konkurenceschopnost jejího průmyslu. A západní ekonomiky nejsou navíc dobře vybaveny na to, aby se dokázaly vypořádat s expanzivní politikou, kterou Čína v oblasti fúzí a akvizic sleduje.
Když docházelo k velkým nákupům zahraničních společností ze strany japonských firem, jejich primárním cílem nebylo zajištění přístupu k novým technologiím, ale získání podílu na trhu. Čína ale sleduje politiku, v jejímž rámci existují programy jako „Made in China 2025“. Cílem je získat technologie a licence, které této zemi zajistí průmyslový rozvoj. Peking se tak na jednu stranu snaží vybudovat domácí technologické giganty a na stranu druhou zahraničním firmám víc a víc znesnadňuje přístup na domácí trh.
Konečným cílem by mělo být vytvoření jasných pravidel pro firmy, které přicházejí z Číny, a také zlepšení přístupu evropských firem na čínský trh. Debata na toto téma by měla posloužit jako budíček pro německé a evropské politiky, kteří si zatím nevědí rady s novým a potenciálně nebezpečným typem investorů, kteří do Evropy přicházejí.
Autorem je Sebastian Heilmann z Mercator Institute for China Studies.
Zdroj: FT, BeyondBric
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kdo má dnes svátek?
- Kdy má svátek Martin
- Kdy má svátek Kateřina
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Kdy má svátek Nikola
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Čína dobývá Evropu. Měli bychom se bránit
- Irena Storová: Pokud bychom měli přehled o stavu zásob léků v lékárnách, mohli bychom problém s dostupností léčiv lépe předvídat
- 12.h - Evropa startuje 49. týden korekcí kvůli ropě a Číně, PX brání 1000 bodů, euro posiluje
- EVROPA CHYSTÁ KŘEMÍKOVÝ ŠTÍT. MÁ BRÁNIT ČIPOVÝM KRIZÍM
- Evropa chystá křemíkový štít, ten má bránit čipovým krizím
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory