Constancio (ECB) obhajuje záporné sazby
V. Constancio, viceprezident ECB, v pátek uvedl, že negativní sazby měly celkově pozitivní vliv na banky v eurozóně, a to i přes některé jejich negativní efekty. Constancio také uvedl, že si je vědom toho, že extrémně veliký stimulus ekonomiky, který ECB ekonomice poskytla díky negativním sazbám a kvantitativnímu uvolňování, představuje výzvu pro finanční stabilitu, ale ECB je především zodpovědná za plnění inflačního cíle. Více o finanční stabilitě a pohledu V. Constancia na ni najdete v tomto videu.
Obhajoba politiky ECB ze strany V. Constancia přichází v okamžiku, kdy některé banky zvažují ukládání peníze do trezorů místo k ECB, jak psala Dana v pátečním RR. Constancio reagoval, že některé banky by se mohly vyhnout negativním sazbám ECB přechodem k hotovosti, ale že jsme pořád daleko od této situace. Navíc v dubnu tohoto roku uvedl, že negativní sazby mají své limity.
V minulém týdnu ECB spustila novou fázi programu kvantitativního uvolňování. Od minulého týdne ECB nakupuje i korporátní dluhopisy v rámci tzv. Asset purchase programu (APP). Tyto nákupy budou tvořit část celkových měsíčních nákupů ECB, které dosahují zhruba 80miliard euro (Graf 1). ECB nakupuje státní dluhopisy, covered bondy, ABSka a teď nově i korporátní dluhopisy. Například v květnu ECB provedla nákupy v objemu 85,2 miliard eur, z toho 0,017 v ABSkách, 5,56 v covered bondech a 79,67 ve státních dluhopisech.
Nově korporátní dluhopisy nakupované ECB musí splňovat určité podmínky. Musí mít investiční stupeň a musí být vydané nefinanční společností v eurozóně. Podle časopisu The Economist tyto kritéria splňuje zhruba 600 miliard korporátních dluhopisů. ECB může kupovat dluhopisy jak na primárním, tak i sekundárním trhu. Celkově může nakoupit až 70% jedné emise dluhopisů.
Trhy na vstup ECB na trh reagovaly poklesem výnosů korporátních dluhopisů. Tedy ECB může být spokojena, protože to je jedním cílem programu – snížit výnosy dluhopisů a tím přímo ulehčit financování podniků, které by mohly začít více investovat. Otázkou je, jestli v současné době firmy a podniky v eurozóně opravdu trápí vysoké finanční náklady investic, nebo spíše nedostatek poptávky.
Jana Urbánková
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna