Patria (Patria Finance)
Investice  |  17.05.2016 10:00:03

Rozbřesk – Nabídkové šoky vyhnaly cenu ropy na šestiměsíční maxima

Po půlroční pauze se cena ropy vrátila do těsné blízkosti 50 USD/barel. Růst lze přičíst zejména neplánovaným výpadkům produkce, které jsou geograficky “velmi pěkně diverzifikovány”. Jsou totiž následkem událostí v kanadské Albertě či v Nigérii a Libyi (dohromady cca -3,5 miliónů barelů denně, mb/d). Zejména s prvními dvěma událostmi asi počítal málokdo a jsou tak hezkým příkladem negativního nabídkového šoku. Vše se navíc odehrává na pozadí klesající produkce ropy v USA (v červnu půjde dle odhadů EIA asi o 100 tis. barelů denně) a stále více nestabilní politické situace ve Venezuele.

Růst poptávky po ropě naproti tomu zůstává i letos silný a pravděpodobně opět hravě překoná 1 mb/d. Rýsuje se tak scénář, ve kterém krátkodobé výpadky produkce pomáhají překlenout kritické období roku z hlediska dalšího budování zásob ropy, jímž měl být druhý kvartál. Mezitím dále poroste spotřeba a trh tak dospěje k bilanci pokojnějším způsobem, než se zdálo ještě před pár týdny.

Ačkoliv současné dění ceny ropy jednoznačně podporuje, tak vývoj dle výše nastíněného scénáře může pokazit řada věcí. Nabídkové šoky zpravidla trvají kratší dobu, což lze očekávat zejména v případě kanadských požárů. Zdá se navíc, že poptávka ropy sice opět roste solidním tempem, ale rozdíl mezi cenou barelu benzínu a barelu ropy v USA není zase tak velký, jako například vloni. To naznačuje, že rafinerie v tuto chvíli nemají výraznější potíže tamější poptávku po benzínu, jež v létě dosahuje vrcholu, uspokojit.

Zároveň se nedomníváme, že by současné události zakládaly na další výraznější růst cen v následujících měsících, který by byl zároveň i udržitelný. Poučeni z předchozích nezdarů (v loňském roce také v druhém čtvrtletí ropa výrazně rostla) totiž producenti tentokrát využívají vyšších cen ropy a evidentně si zajišťují cenu své budoucí produkce. Tato aktivita je nyní patrně nejvyšší od r. 2007. Otázkou navíc je i chování tradičních producentů zejména Saúdské Arábie poté, co došlo k výměně na postu klíčového ministra pro ropu…

Sečteno a podtrženo: růst cen ropy byl sice v posledních týdnech vskutku impozantní, nicméně podle nás existuje řada dobrých důvodů, aby dále nepokračoval. Naopak, vyřešení některých negativních nabídkových faktorů, které lze očekávat, nemusí v následujících týdnech ceně ropy nahrávat.

Region

Jak se dalo očekávat, tak polský zlotý po překvapivém rozhodnutí agentury Moody's ponechat rating Polska nezměněn (čekalo se snížení) dokázal viditelně zpevnit. Nicméně se ukázalo, že technicky vzato je pro měnový pár EUR/PLN celkem problém dostat se pod 4,36.

Dnes především český devizový trh bude sledovat data o českém HDP za první kvartál. Prˇedpokla´da´me, zˇe dynamika HDP vy´razneˇ zpomali´ ze 4 % dosazˇeny´ch na konci lonˇske´ho roku na zhruba 2,6 % v prvni´m cˇtvrtleti´ roku letosˇni´ho. Pozitivni´m smeˇrem ovlivnila vy´kon cˇeske´ ekonomiky v u´vodu roku nejspi´sˇe spotrˇeba doma´cnosti´, negativneˇ se tentokra´t vyvi´jely investice. Na nabi´dkove´ straneˇ i nada´le pocˇi´ta´me s dominantni´ roli´ zpracovatelske´ho pru°myslu. Za cely´ rok 2016 by mohla cˇeska´ ekonomika ru°st o 2,5 %, což by měl být dobrý důvod pro korunu, aby po exitu z intervenčního režimu posílila.

Dluhopisy

Výnosy německých desetiletých dluhopisů vyskočily lehce vzhůru v závěsu za cenami ropy. Vazba dlouhodobých inflačních očekávání v eurozóně (za 5 na 5 let) ale v posledních týdnech zeslábla. Růst cen ropy se tak na výnosech neprojevuje takovým způsobem jako její propad na konci roku 2015 a začátku roku 2016.

Komodity

Cena ropy Brent se včera dostala na šestiměsíční maxima. Hlavním faktorem, který žene ceny ropy vzhůru, zůstávají negativní nabídkové šoky (Kanada, Nigérie, Libye,…). Ropu včera podporovaly i čerstvé odhady EIA, které ukázaly další očekávaný pokles americké produkce v červnu (-113 tis. barelů denně).

Dnes budou trh jistě zajímat data API o amerických zásobách. Minulý týden sice jako předskokan oficiálních čísel EIA selhala, nicméně i tak lze očekávat, že budou mít na trh dopad. Důležitější však tradičně budou zítřejší čísla EIA.

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688