Čína a Indie: Novodobí hráči na trhu ropy a zemního plynu
Autor: Bc. Patrik Chvátal
Stejně jako současná situace v případě ropy je doprovázena některými vlivy, které otřásají globálními energetickými trhy, tak dva „asijské motory“, Čína a Indie získávají výhodu v přesycené nabídce a poklesu cen ropy, která mění dlouhodobě zažitá pravidlo v tomto odvětví.
Čína společně s Indií zaznamenala v posledních 25 letech exponenciálně rostoucí trend v poptávce po ropě tuzemskými subjekty. Společně tyto dvě krajiny spotřebují hned za USA nejvíce ropy ročně. V případě USA se jedná o spotřebu 20% veškeré ropy, v případě Číny a Indie je to pouze o 4% méně, tedy 16%. Tato čísla jsou velmi významná a mění pravidla hry v oblasti energetických trhů, kdy velcí producenti těchto komodit upínají svůj zrak právě do těchto teritorií.
Na začátku této dekády byl ruský podíl na čínském importu 7% v porovnání s 20% podílem Saudské Arábie. Podle dostupných dat z kapitálových trhů RBC, Rusko však již předběhlo Saudskou Arábii v objemu exportované ropy do Číny celkem čtyři krát v roce 2015 a stalo se tak v těchto měsících nejvýznamnějším dodavatelem této komodity. Důležité je v této souvislosti upozornit na to, že Saudská Arábie tento primát ztratila pouze šest krát za posledních 5 let, což vzhledem k výsledkům minulého roku značí určitou změnu trendu. Důvodem těchto ztrát je převážně globálně klesající cena ropy, která činní Saudskou Arábii z pohledu ceny méně atraktivní oproti konkurenci.
Obdobnou situaci však můžeme sledovat i v případě Indie, kde se na pozici největšího dodavatele ropy za uplynulý rok dostala Nigérie, znovu na úkor Saudské Arábie. Důvodem je snížení rozdílu v cenách ropy Brent a nigerijské ropy, která je obecně považována za jedno z nejvíce kvalitních na trhu. Tuto ropu využívá například indická rafinerie Jamnagar, která spadá pod holding Reliance Industries Limited.
Jak Čína tak i Indie využívají svého současného postavení v rámci odběratelů k získávání výhodných smluv a dodavatelé jsou (i přes nižší ceny ropy) spokojeni se zabezpečením odběru jejich nabídky v situaci, kdy jsou trhy přesyceny ropou. Indický import zabezpečuje až 80% domácí spotřeby a tak Indie chce v současnosti zabezpečit krajinu z pohledu energií nákupem podílů v zahraničních společnostech převážně působících v oblasti Sibiře. Tři indické společnosti například plánují v blízké budoucnosti koupit 29.9% podíl ve společnosti Taas-Yuriakh Neftegasodobycha a 23.9% ve společnosti Vankorneft. Rovněž indická státní rafinérie Oil and Natural Gas Corporation dostala nabídku na možné odkoupení dalších 11% ve společnosti Vankorneft od ruského Rosneftu. Tím by tato státní rafinérie rozšířila svůj podíl ve Vankorneftu, který je od září 2015 již 15%. V současnosti je tato sibiřská ropa dodávána do nedalekých regionů, což by se však se zvýšeným vlivem indických společností mohlo změnit a Indie by mohla svůj podíl ropy v těchto společnostech dodávat na domácí trh.
Asijské trhy s ropou tak v současnosti zažívají ohromné toky této suroviny, které mohou mít výrazný dopad na celé energetické odvětví a jedna věc je již teď jasná…. S “asijskými motory” je nutné počítat!
STOX.cz je portál společnosti Grant Capital pro podporu online obchodování na více než 80 akciových trzích s minimálními náklady. Obchodování akcií v USA od 6 USD a v Evropě od 8 Eur. STOX.cz nabízí komplexně nejvýhodnější spojení pro online obchodování s akciemi a ETF na českém trhu, multiměnovou platformu v češtině a dále stálou technickou podporu. Přístup ke svému účtu je odkudkoli z mobilní nebo webové aplikace. Investoři také užívají komfort vysoce pojištěného individuálního účtu. Více na www.stox.cz.
Více zpráv k tématu Plyn - LNG, CNG, LPG
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?