Další megafúze na obzoru?
V období, kdy jsou průmyslové koncerny rády za každé procento organického růstu, musí klíčoví hráči na trhu zvažovat další možnosti zefektivnění svého podnikání. Jednou z oblíbených metod, jak tohoto nelehkého cíle dosáhnout, je využít volné peněžní prostředky k fúzní a akviziční činnosti. Právě v posledních dnech se čím dál intenzivněji objevují zprávy ze severoamerického průmyslového sektoru, kde kolem sebe krouží dvě významné společnosti – Honeywell a United Technologies. Rok 2015 byl totiž pro průmyslové firmy spíše zklamáním a s vyhlídkami pokračujícího trendu nízkého růstu tržeb přišly ke slovu také výrazné nákladové škrty. Není proto divu, že právě v tomto sektoru po sobě společnosti začaly navzájem pokukovat a analyzovat případné příležitosti ke vzájemné spolupráci či rovnou kombinaci. Případným propojením Honeywell a United Technologies by vznikl průmyslový obr s tržní kapitalizací přesahující 160 mld. USD, což v mnoha investorech a dokonce i v samotné firmě United Technologies vyvolalo obavy z regulatorních obstrukcí. Jsou ale tyto obavy oprávněné? A co by vlastně případná fúze jednotlivým společnostem přinesla?
- K odpovědi na výše zmíněné otázky je potřeba si především uvědomit, že hlavní zdroj příjmů obou společností přichází z leteckého sektoru. Honeywell v něm generuje téměř 40 % příjmů, zatímco United Technologies dokonce 50 % veškerých svých tržeb. U obou společností jsou nejvýznamnějšími odběrateli leteckých součástek firmy Boeing, Airbus a především ministerstvo obrany USA. V této divizi by tedy propojením obou firem vznikly výrazné synergické efekty vyplývající z úspor z rozsahu a většího vlivu na konečnou cenu vlastních výrobků. Právě možných pozitivních synergií v letectví si je společnost Honeywell dobře vědoma, a proto neváhala podat akcionářům United Technologies štědrou nabídku v celkové částce přesahující 90 mld. USD. Výroba leteckých součástí však není jediným odvětvím, ve kterém by ze synergií mohly společnosti při vzájemné integraci těžit. Oba hráči mají široce diverzifikované produktové portfolio, které by v případě fúze mohlo generovat robustní tržby v objemu až 95 mld. USD.
- Akcionáři United Technologies byli v nedávné době vystaveni nezvykle vysokým rizikům v podobě ekonomického zpomalení Číny, silnějšího amerického dolaru či rostoucích firemních nákladů na vývoj nových produktů. Nalezením vhodného partnera by management ochránil společnost a její akcionáře před většinou zmíněných rizik a ještě by jim dopřál komfort výhodných podmínek odkupu akcií.
- V případě překonání integračních nákladů a regulatorních překážek by Honeywell získal velmi cenná aktiva nejen z leteckého odvětví, ale také ze sektoru stavebnictví. Ta by měla do konglomerátu přinést novou přidanou hodnotu ve formě vyšší diversifikace jeho činností a zmírnit negativní dopad slábnoucí energetické divize. Nová aktiva a vzniklé synergie evidentně firmě Honeywell stojí i za výhledy nižších marží, které by při rozdílu dvou procentních bodů na úrovni EBITDA integrací lehce utrpěly.
Přestože společnost United Technologies ze strachu z regulatorních průtahů nabídku k sňatku s Honeywell prozatím odmítla, obnovení vyjednávání je velmi pravděpodobné. O tom jsou přesvědčeni nejen samotní akcionáři, ale také významné instituce jako například RBC Capital Markets, která stále ve finální dohodu věří. Ostatně sama společnost Honeywell jasně deklarovala, že s tímto bodem výroku ze strany United Technologies zásadně nesouhlasí. Otázkou tak zůstává, jak dlouho ještě tyhle námluvy budou trvat, než do hry vstoupí někdo třetí.
Ing. Jiří Šimara
Ve společnosti CYRRUS působí již od roku 2011, tedy po dostudování magisterského programu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Jeho každodenní náplní práce je sledování a vyhodnocování kurzotvorných informací ovlivňujících akciové trhy, resp. jednotlivé akcie. Jde přitom převážně o makroekonomické či mikroekonomické události. Zároveň vyhledává atraktivní investiční příležitosti, přičemž svými názory a komentáři běžně přispívá do významných českých ale i zahraničních médií.
Cyrrus
Společnost patří mezi přední obchodníky s cennými papíry. Za 16 let, co působí na trhu, ustála několik finančních krizí a přesně ví, co funguje a co klientům vydělává. I díky tomu se dnes může pochlubit více než 2 000 klienty a celkovým spravovaným majetkem přesahujícím 2 miliardy korun.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kalkulačka online 2021 i 2020 - čistá mzda, hypotéky a další kalkulačky
- Další megafúze na obzoru?
- Další problémy Binance na obzoru a loď opouští další manažeři
- Další megafúze: Medtronic koupí Covidien za 42,9 mld. USD
- Další farmaceutická megafúze, Bayer nabídl 62 mld. USD za Monsanto
- Tůma: Hypoteční krize: Další průšvih na obzoru
- Další Asijská krize na obzoru?
- Čína: Další snížení úrokových sazeb na obzoru
- Další intervence ČNB na obzoru? Koruna až za 30 Kč za euro
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory