Růst prodejů surových diamantů v prvních dvou měsících roku předznamenává dobrý rok
Těžařský gigant ALROSA mluví o oživení poptávky po surových kamenech a optimistickém scénáři pro rok 2016. Zatím nemusel proti dřívějším předpokladům přistoupit ke snížení ceny diamantové suroviny.
Společnost ALROSA, ruský těžařský gigant a největší světový producent surových diamantů, prodal v prvních dvou měsících tohoto roku surové diamanty za 780 milionů dolarů. Podle statistik Rapaportu se ceny již šest měsíců nezměnily, ale u některých kategorií kamenů je jasně patrný převis poptávky nad nabídkou, což je pro budoucí vývoj trhu a cen pozitivní zpráva. Jak se vyjádřila i samotná společnost, jedná se o náznaky oživení poptávky po surových kamenech.
Podle odhadu Rappaport News tyto výsledky za první dva měsíce roku 2016 ukazují, že společnost je na dobré cestě k dosažení podobných výsledků jako v prvním čtvrtletí roku 2015, kdy dosáhla hrubých tržeb ve výši 1,14 miliardy dolarů. Další velká těžařská společnost De Beers tento týden oznámila obrat z prodeje 610 milionů dolarů za stejné období.
Někteří investoři se vyjádřili v tom smyslu, že je po ně zajímavější nákup u De Beers než u ALROSy, protože prvně zmiňovaná společnost snížila v lednu cenu zboží odhadem o 7 až 10 procent. Jeden klient ALROSy se dokonce vyjádřil v tom smyslu, že na sekundárním trhu se objevilo v lednu 2016 tak velké množství ruských kamenů za relativně vysoké ceny, že nemohou být pro zákazníky příliš atraktivní. I přes toto tvrzení prodeje v únoru neklesaly.
Zajímavou aktuální zprávou je prohlášení ruského ministra financí, že se uvažuje o privatizaci 11 % podílu ve společnosti Alrosa. Ta je ve své podstatě konglomerátem mnoha ruských producentů diamantů, jejichž těžařská teritoria se rozkládají v Jakutsku a Archangelském regionu. Společnost také oznámila, že v průběhu roku 2015 zvýšila své diamantové rezervy o zhruba 43,5 milionu karátů, celkově své diamantové zásoby odhaduje na 1,1 miliardy karátů.
Luboš Říha, prezident a zakladatel společnosti DIC
Luboš Říha vystudoval medicínu, ale praxi nikdy nevykonával. V době, kdy lidé v České republice neměli vztah ani důvěru k investičním diamantům, založil s pouhými 5 000 USD firmu právě na prodej této komodity. Z původně malé firmy vybudoval světoznámou společnost, která prodává na světových trzích investiční diamanty a vyrábí vlastní luxusní řemeslné šperky. Zastává názor, že diamanty jsou důvěryhodným produktem, v podobě šperků budí emoce a jako investice dokáží uchovávat nabyté bohatství. V roce 2016 zahájil s DIC stavbu velkého developerského projektu DIC RESORT, luxusního hotelového komplexu nedaleko Dubaje, v hodnotě 3 miliard korun.
Diamonds International Corporation (DIC)
Diamonds International Corporation (DIC) je česká společnost zabývající se od roku 2005 prodejem investičních diamantů a výrobou vlastních luxusních řemeslných šperků. DIC působí na trhu v České Republice, na Slovensku, v Maďarsku, Rusku, Bulharsku, Polsku a Spojených arabských emirátech. Showroomy společnosti se nachází v Praze, Bratislavě, Sofii, Budapešti, Moskvě, Varšavě a Dubaji. DIC je akcionářem diamantové burzy v Antverpách (Beurs Voor Diamantenhandel) a členem diamantové burzy v Dubaji (Dubai Diamond Exchange). Společnost je hlavním partnerem Miss Universe Organization a tvůrcem diamantové korunky pro soutěže Miss Universe, Miss USA a Miss US Teen.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?