Nízké ceny ropy stlačily počet vrtů na 14letá minima
V pátek večer se investoři v každotýdenní statistice od americké společnosti Baker Hughes dozvěděli o dalším poklesu provozovaných vrtů v USA. V segmentu více sledované ropy se jejich počet snížil již jedenáctý týden v řadě, tentokrát o 8 na nová dlouhodobá minima 392 vrtů. Pro srovnání před rokem jich bylo v provozu o 530 více, resp. 922. Při zahrnutí segmentu plynu bylo v USA v minulém týdnu v provozu celkem 489 vrtů, resp. mezitýdenně o 13 méně.
Globální vývoj
Baker Hughes následně dnes zveřejnila měsíční statistiku týkající se také zahraniční situace, tj. i mimo USA, resp. bez Severní Ameriky. V průběhu února bylo ve světě v průměru meziměsíčně v provozu o 27 méně vrtů, resp. 1018. Meziročně se jedná o 20 % redukci.
Statistický přehled provozovaných vrtů dle regionů včetně meziměsíčního a meziročního srovnání k dispozici zde.
Jak plyne z přehledu, při zahrnutí zmiňované Severní Ameriky se globálně ve světě těžila ropa a zemní plyn z 1761 vrtů. O měsíc dříve to bylo 1891 vrtů. Nižší počet vrtů ve statistikách nalezneme až v dubnu 2002. Tehdy v provozu jen 1597 vrtů, zároveň se jednalo i o nejnižší počet v daném roce.
V poslední necelé dekádě se počet vrtů převážně pohyboval nad hranicí 3 tisíc. O maximu lze v tomto období hovořit před 4 lety, když ropu a plyn dodávalo v únoru 2012 dokonce 3900 vrtů. Za čtyři roky se tedy počet vrtů snížil o polovinu.
Přehled globálního vývoje počtu provozovaných ropných vrtů za posledních 40 let k dispozici zde.
Jak patrno ze statistik s celkovým výsledkem míchá především vývoj v USA, kde se v únoru meziměsíčně snížil průměrný počet provozovaných vrtů o 122. Naopak sousední Kanada počet vrtů dokonce zvýšila o 19 na celkových 208. Žádný region jinak v únoru počet vrtů nezvýšil.
Cenový vývoj ropy
Statistika tak dopomáhá k dalšímu růstu cen ropy, když se i přes mnohem větší výtěžnost a efektivitu vrtů dále sází na pokles produkce a tedy zlomení převahy produkce nad spotřebou. Odhady pro hojně sledované Spojené státy hovoří obvykle o meziročním snížení denní produkce v tomto roce o 600-700 tis. barelů.
Severomořská ropa Brent se dnes již přehoupla nad hranici 40 USD, kde se naposledy obchodovala před třemi měsíci. Lehká ropa WTI růstem nad 37,50 USD již dokázala vymazat letošní ztráty, resp. od únorových dlouhodobých minim v blízkosti hranice 26 USD poskočila již o zhruba 45 %.
Připomenout lze, že participovat na cenovém vývoji ropy oběma směry lze prostřednictvím například řady ETF či CFD produktů nebo přímo futures kontraktů, které lze prostřednictvím BHS rovněž obchodovat.
J. Zendulka
BH Securities a.s - jeden z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry s 20ti letou zkušeností na kapitálových trzích. Hlavní činností je zprostředkování obchodů v tuzemsku i v zahraničí, obhospodařování individuálních portfolií, obchodování na úvěr a obchodování s deriváty.
Více informací na: www.bhs.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?