Akcie: Jak nám všichni lhali
S prodlužující se délkou nadvlády býků získávají ekonomové i analytici dojem, že neexistuje důvod, proč by mělo dojít k obratu trendu. V roce 1929 byli investoři jen pár dní před kolapsem Newyorské burzy ujišťováni, že je nákup akcií sázkou na jistotu. O 70 let později byli o tomtéž ujišťováni opět - a znovu přišel bolestný pád. A světe div se, stejný scénář byl k vidění i na začátku nového tisíciletí. Píše se rok 2013 a zdá se, že víra v nekonečný růst trhů je opět tady.
Následující výroky či doporučení dokazují, že se i ta největší jména ze světa financí a investic mohou mýlit a že přehnaná důvěra v doporučení analytiků a predikce ekonomů se nemusí vyplatit. Pojďme si připomenout, co vše zaznělo jen pár dní před třemi největšími burzovními a ekonomickými pády 20. a 21. století.
Krach na Newyorské burze (1929) a Velká hospodářská krize
Největší burzovní krach v dějinách se odehrál 24. října 1929 a podle dne, kdy k němu došlo, je nazýván Černý čtvrtek. Americké akcie již několik let posilovaly a všichni tvrdili, že blahobyt a prosperita budou pokračovat i ve 30. letech. 24. října 1929 však investoři burzovní parket zahltili prodejními příkazy, čímž de facto odstartovali i následující Velkou hospodářskou krizi. Mezi těmi, kdo jen pár dní před Černým čtvrtkem predikovali další růst cen cenných papírů a investory nabádali k dalším nákupům, byl mimo jiné i legendární ekonom Irving Fisher.
Irving Fisher: Zdá se, že ceny akcií dosáhly stavu permanentního růstu. Nedomnívám se, že by v nejbližší době, pokud vůbec někdy, měl přijít pokles indexů o 50 nebo 60 bodů. Očekávám, že během několika příštích měsíců akcie přinesou velmi zajímavé zisky. (17. října 1929)
BusinessWeek: Krach na Wall Street neznamená, že bychom se měli obávat rozsáhlé hospodářské krize. Posledních šest let americké firmy plýtvaly podstatnou část své pozornosti a aktivity na spekulativní hry. Nyní si uvědomily, že doba hazardu skončila. Hospodářství se vrátí k prosperitě a bude ještě silnější než před burzovním krachem. (2. listopadu 1929)
Harvard Economic Society: Riziko rozsáhlé ekonomické krize je zanedbatelné. Oživení ekonomiky lze očekávat již na jaře příštího roku. Další posílení hospodářství předpokládáme již během následujícího podzimu. (10. listopadu 1929)
Andrew W. Mellon: V současnosti nevidím nic, co by nasvědčovalo příchodu dalších hrozeb či pesimismu. Pevně věřím, že se na jaře dočkáme ekonomického oživení. Rok 1930 se ponese v duchu stability a prosperity. (31. prosince 1929)
Wall Street Journal: Chase National Bank říká, že snadno dostupné úvěry byly v kombinaci se slabou výkonností ekonomiky vždy ideální příležitostí k nákupu akcií. Jakékoli portfolio kvalitních akcií investorům do roku 1931 nabídne zajímavé zhodnocení. Dílčí zisky lze očekávat již na konci letošního roku. (červen 1930)
Herbert Hoover: Krize je minulostí. (červen 1930)
Krach na Newyorské burze (1929) a Velká hospodářská krize, však nebyly jediné události, kde nám experti lhali
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI