Naděje pro komodity s rokem 2016 neumírá
Rok 2015 valné většině komodit nic dobrého nepřinesl, naopak jsme byli svědky jejich totálního kolapsu. Otázkou nyní zůstává, jak se bude situace dále vyvíjet v roce následujícím v prostředí, kde jedna špatná zpráva stíhá druhou a investoři tak nehledají ani tak ty opravdu dobré, jako spíše ty méně špatné zprávy. Podle průzkumu agentury Bloomberg mezi ekonomy, analytiky a stratégy z Asie, Evropy i Ameriky se zdá, že možná existuje pro komodity alespoň malý záblesk naděje, tedy jak pro které. Zatímco zlatu, pšenici nebo zemnímu plynu se údajně blýská na lepší časy. Všechny komodity asi takové štěstí mít nebudou. Ropa, která zažívá nejdelší propad od roku 1998, by se mohla dostat až pod úroveň dlouholetých minim z tohoto týdne a pesimismus naprosto převládl s ohledem na měď.
Výkonnost komodit, které jsou součástí Bloomberg Commodity Indexu zobrazuje následující graf:
Po letech expanze se totiž svět v době, kdy začal zpomalovat dříve raketový růst čínského hospodářství, dostal do značného přebytku surovin. A tak producenti z odvětví přicházejí s jedním úsporným opatřením za druhým od prodeje aktiv a rušení dividend až po snižování produkce, které by konečně mohlo pomoci omezit propad komoditních cen. V příštím roce bychom tak mohli být svědky dosažení pomyslného dna nebo stabilizace cen.
Prokletá ropa
Když dojde na odhady vývoje cen černého zlata v příštím roce, názory se různí od průměrně očekávaného maxima na 56 dolarech za barel pro ropu WTI a minima na 33 dolarech za barel. Severoamerická ropa WTI se dnes obchodovala opět se ztrátou a držela se pod 37 dolary za barel poté, co Mezinárodní energetická agentura uvedla, že vzhledem k tomu, že OPEC pokračuje v čerpání, přetrvá přebytek na trhu s ropou až do konce příštího roku. Brent se propadl dokonce pod 39 dolarů za barel, později se však přehoupl zpět nad tuto úroveň.
Se snižováním produkce americkými dodavateli by se však mohla ropa WTI v následujících měsících dočkat oživení. Poté, co se OPEC minulý týden rozhodl ponechat produkci ropy na současné úrovni, oznámily snižování výdajů například Chevron nebo ConocoPhillips. Podle některých by současná slabost trhu mohla naopak sloužit jako katalyzátor k obnovení rovnováhy, protože růst poptávky zůstává silný.
Pošramocené kovy a zbídačená měď
Zdaleka nejhoršího výhledu pro příští rok se v průzkumu dočkal červený kov, který minulý měsíc spadl až na šestileté minimum. Optimistický nebyl odhad jeho ceny pro rok 2016, který počítá s tím, že by měď mohla na londýnské kovové burze LME klesnout až k 4014 dolarům za metrickou tunu. To je pro srovnání o dalších zhruba 13 procent méně než čtvrteční závěrečná cena 4590 dolarů. Investiční banka Goldman Sachs očekává, že světová produkce mědi poroste rychleji než poptávka nejméně do roku 2020.
Pro zlato, pšenici a zemní plyn existuje naděje…
Zdaleka neoptimističtější byli respondenti průzkumu agentury Bloomberg s ohledem na ceny pšenice a to díky počasí. Dopady klimatického fenoménu El Nino, který letos nabývá velmi silné intenzity, již začaly ovlivňovat růst cen potravin. Právě tento klimatický jev totiž způsobuje v některých oblastech nadměrné srážky, zatímco v jiných sucha a to včetně Austrálie, která pátým největším producentem pšenice na světě.
Zlato má letos nakročeno ke třetí roční ztrátě v řadě. Cena žlutého kovu, který je považován za bezpečné útočiště by mohla stoupnout v souvislostí s eskalací geopolitického napětí ve světě, která by mohla podpořit poptávku po bezpečných přístavech. Na druhou stranu však zlatu rozhodně neprospěje případné zvyšování amerických sazeb a s ním související síla dolaru. Zemní plyn by potom mohl těžit ze snižování produkce. Mnoho investorů se z propadu cen energií a komodit stále teprve vzpamatovává. Nyní všichni čekají, co bude dál a doufají, že právě příští rok by se některé z těchto komodit mohly odlepit od momentálních sklíčených úrovní.
Zdroj: BBG
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Komodity a deriváty - kurzy komodit, potravin, obilnin, surovin, kovů a energii
- Zemědělské komodity, agro komodity - cena pšenice, kukuřice, kakaa
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
- Komodity
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory