Ruský bombardér dolu, ropa a zlato nahoru, akcie do strany
Bombardér Suchoj Su-24, který v úterý ráno sestřelila turecká raketa, byl podle potvrzených zpráv obou stran ruský. Posádka se před pádem letadla katapultovala, pilot byl ale ještě na padáku zastřelen turkmenskými rebely a zbraňový operátor byl zajat. Jde o nejvážnější mezinárodní incident syrského konfliktu a nejzávažnější vojenský střet mezi členem NATO a Ruskem za půl století.
Rusko trvá na tom, že se letadlo nacházelo nad Sýrií, podle Turecka ale vstoupilo do tureckého vzdušného prostoru, bylo opakovaně varováno, a když na výzvy nijak nereagovalo, bylo sestřeleno.
Turecko po údajném narušení svého vzdušného prostoru nasadilo do akce stíhací letouny F-16, bombardér byl ale sestřelen raketou země-vzduch. Potvrdí-li se narušení tureckého vzdušného prostoru, půjde už o několikátou událost v poslední době. Letadlo spadlo na stany kočovných Turkmenů ve vesnici Jamadi v provincii Látakíja.
Rusko v reakci na incident vyzvalo k mimořádné schůzi NATO, na výzvu aliance odpověděla kladně - mimořádné jednání se bude konat v Bruselu.
Turecká lira v reakci na sestřelení ruského bombardéru oslabila k americkému dolaru, který zase oslabil k euru, protože investoři se začali stahovat k nejbezpečnějším měnám.
Ruský prezident Putin prohlásil, že takové zločiny nebude Rusko tolerovat a že Turecko nebylo v žádném nebezpečí. Zároveň Putin prohlásil, že Islámský stát získává finance prodejem ropy do Turecka a že Turecko je součástí koalice států bojujících proti Islámskému státu, kterou vedou Spojené státy americké, s nimiž má Rusko dohodu, která má takovýmto incidentům zabránit. Sestřelení bombardéru bylo podle Putina bodnutím do zad a bude mít rozhodně vážný dopad na rusko-turecké vztahy.
50 akciových miláčků hedgeových fondů
Padesát největších hedgeových fondů v letošním třetím kvartálu zvýšilo svoji expozici vůči akciím o 7,6 %. Nejvíce manažery fondů zaujaly akcie ze sektoru zdravotní péče a necyklického spotřebního zboží. Jaké tituly táhly konkrétně?
Ropa zareagovala prudkým zdražováním
Světové ceny ropy na sestřelení ruského bombardéru zareagovaly výrazným růstem až o tři procenta na dvoutýdenní maxima.
Cena severomořské ropy Brent rostla kolem 16.30 SEČ o 2,5 % na 45,90 USD za barel, předtím se vyhoupla až nad 46 USD za barel. Severoamerická ropa WTI zdražovala rovněž zhruba o dolar na 42,80 USD za barel.
"Zpráva (o sestřelení ruského bombardéru) připomíná, že Blízký východ je nadále značným zdrojem rizik," řekl agentuře Reuters k vlivu incidentu na ropný trh analytik Bjarne Schieldrop z banky SEB.
Akciový rok 2016, jak jej vidí Barclays
"Náš makroekonomický výhled je jednoduchý," tvrdí Jonathan Glionna z Barclays. "Očekáváme, že americké úrokové sazby vzrostou, což povede k posílení amerického dolaru. To bude brzdit růst zisků na akcii amerických firem. Předpovídáme jejich 4% růst a 5% zhodnocení indexu S&P 500."
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?