Víkendář: Štěstí, že nejsme v EU
„Jsem si naprosto jistý, že k našemu oživení by nedošlo, kdybychom byli součástí EU,“ tvrdí premiér Islandu Sigmundur D. Gunnlaugsson. Jeho země o vstup do unie zažádala uprostřed ekonomického kolapsu v roce 2009. Dnes je ale podle premiéra jasné, že kdyby žádost byla přijata, Island by možná trpěl stejně jako Řecko. To znamená, že by si procházel dlouhodobou ekonomickou krizí. Nebo by ho čekal osud Irska, jehož vládní dluh se prudce zvýšil poté, co byl zachráněn bankovní sektor v této zemi.
„Možná by se z nás dokonce stala bankrotující země. Kdyby naše dluhy byly v eurech a my byli donuceni udělat to, co Řecko či Irsko, znamenalo by to pro nás ekonomickou katastrofu,“ říká Gunnlaugsson. Island je ale dnes příkladem krize s dobrým koncem. Minulý rok rostla jeho ekonomika o 1,9 % a letos se čeká 3,5% růst. Vládní dluh dosahoval 86 % HDP v roce 2012, letos by měl klesnout na 64 % HDP a bude dál klesat.
V říjnu Island splatil poslední část úvěru od MMF, který je dědictvím z doby, kdy velké islandské banky bankrotovaly. Ministerstvo financí plánuje ukončit omezení na pohyb kapitálu. Premiér se domnívá, že klíčovým faktorem, který jeho zemi pomohl, je vlastní měna – islandská koruna. K tomu se přidává nezávislá legislativa, která vládě poskytla manévrovací prostor a kontrolu nad přírodními zdroji země. Oživení pak pomohl i prudký růst počtu turistů navštěvujících tuto severskou zemi.
Gunnlaugsson říká, že žádost o vstup do EU byla ukvapená a špatně promyšlená. Nyní je jasné, že islandská ekonomika si vede mnohem lépe než ekonomika EU. „Island prošel obrovským zlepšením, ale EU čelí problémům a pokračující krizi,“ tvrdí premiér. Podle něj se ukazuje, že si jeho národ „vystačí sám o sobě“. V jeho zemi navíc nikdy neproběhla diskuse o „hodnotách EU a o tom, zda Island chce být jejich součástí“. Island je ale spolu s Norskem a Lichtenštejnskem součástí systému, v jehož rámci má přístup na jednotný trh EU. To je asi tak maximum, kam se chce tato země směrem k EU pohnout.
Autorem je Richard Martyn-Hemphill.
Zdroj: Politico
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Víkendář: Štěstí, že nejsme v EU
- Víkendář: Pozor na ty, kteří měli v předchozí firmě štěstí
- EU není cool, EU je establishment
- Fortuna - není to jenom štěstí, co přálo společnosti ve třetím kvartále
- Džíny měly v historii hlavně štěstí, jejich cesta ale není bez poskvrny - Michal Petrov
- Víkendář - Rusko není tak silné, nesmíme ho ale zahnat do kouta
- Víkendář: Ani Spojené státy nebudou na vrcholu věčně. Kdo je nahradí?
- Víkendář: Putin nakonec zase takový kamarád nebude
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory