Globální ekonomika zpomaluje, na vině není Čína, ale USA
Turbulence, které byly v posledních týdnech patrné na globálních finančních trzích, jsou připisovány zejména vývoji v Číně. Minulý měsíc se ještě zdálo, že tento čínský šok nemá na globální ekonomiku vážnější dopad. Tento měsíc jsou už ale patrné první jasné známky toho, že růst globální ekonomiky zpomaluje, a platí to jak o rozvíjejících se trzích, tak o ekonomikách vyspělých. Novým faktorem je zpomalování americké ekonomiky, i když se zdá, že odráží zejména přechodný efekt zásob.
V září čínská ekonomika hlubší známky zpomalení nevykazovala. Dominantní kontrakční silou v globální ekonomice je nyní komoditní šok, který samozřejmě s vývojem v Číně do určité míry souvisí. Nejde ale o tu samou věc. Komoditní šok totiž vede k redistribuci ekonomické aktivity směrem od zemí, které se specializují na výrobu komodit, k zemím, které je spíše spotřebovávají. Komoditní šok by měl na globální ekonomiku nakonec působit pozitivně. Nyní ale její růst klesl na 2,6 %, což je 0,4 procentního bodu pod tempem růstu z poloviny letošního roku.
Na komoditní produkci závisejí mnohem více rozvíjející se trhy, které tudíž současným komoditním šokem trpí zdaleka nejvíce. Jejich růst se nyní pohybuje na 3,5 %, což je 1,5 procentního bodu pod trendem. Není přitom jasné, zda tempo růstu těchto zemí dále neklesá. Ekonomická aktivita vyspělých ekonomik roste asi 1,7% tempem, což zhruba odpovídá trendu. Zmíněné zpomalení americké ekonomiky je přitom do určité míry vyvažováno silnější aktivitou v eurozóně. Obavy vzbuzuje zejména útlum průmyslové aktivity, ke kterému dochází na globální úrovni. Jde hlavně o odraz vývoje v americkém energetickém sektoru, Čína zde hraje podružnou roli.
Jak bylo uvedeno, růstové momentum v USA a v Evropě se začíná pohybovat opačným směrem – poslední data naznačují, že v USA probíhá mírné ochlazení, zatímco v eurozóně ekonomická aktivita sílí. Konkrétní odhady, včetně vývoje tempa růstu v Japonsku a Velké Británii, shrnují následující grafy (přerušovaně je vyznačena výše trendového růstu):
Zatímco se pozornost upírá zejména na Čínu, vývoj v globální průmyslové výrobě je nyní ovlivňován zejména situací v americké ekonomice, kolapsem jejího energetického sektoru a poklesem zásob ve výrobním sektoru. Tyto faktory ale postupně ztrácejí na síle, a to by se mělo projevit i na globální aktivitě v průmyslu.
Autorem je Gavyn Davies.
Zdroj: Fulcrum AM, FT
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- Akcie USA - americké akcie
- Globální ekonomika zpomaluje, na vině není Čína, ale USA
- Globální ekonomika zpomaluje. Jak je na tom Čína?
- Výhled pro 4Q23 - Globální ekonomika zpomaluje, ale cyklická aktiva se chovají, jako by zrychlovala
- Hospodářská aktivita v Číně dle nejčerstvějších indikátorů v září zpomalovala - Globální ekonomický výhled - říjen 2023 - Čína - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- USA a Čína už nejsou tahouny globálního optimismu, začínají naopak budit obavy
- MMF zlepšil výhled růstu globální ekonomiky, zotavení ale nebude rovnoměrné
Prezentace
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory