Apple, Microsoft a Google bojují o trh s umělou inteligencí
Apple, Google a Microsoft vedou válku o lukrativní trh s umělou inteligencí. Definitivním vítězem však budeme my, uživatelé.
Technologické firmy vedou válku o lukrativní trh s umělou inteligencí. Podle agentury Reuters se firma Apple chystá zaměstnat nejméně 86 expertů na umělou inteligenci. Jedná se o součást snahy velkých technologických společností předehnat jedna druhou v tom, aby byly první, kdo svým uživatelům nabídne něco ještě dříve, než budou vůbec vědět, že to potřebují.
„V budoucnosti budou počítače vidět, slyšet, mluvit a také rozumět,“ říká Patrice Simard, zastupující ředitel oddělení výzkumu společnosti Microsoft. „Inteligentní stroje budou tvořit páteř toho, čemu říkáme neviditelná revoluce – technologie budou interagovat tak nenápadně, až se stanou neviditelnými. Tato technologická revoluce povede k tomu, že lidé a stroje budou spolupracovat komplexně, a nikoli komplementárně, jako doposud.“
Umělá inteligence (známá také jako „učící se stroje“) používají algoritmy k porozumění lidské aktivitě a adekvátní reakci na ni. První takové „stroje“ můžeme nalézt například v Google překladačích. Stejně můžeme označit například Siri od Applu, Cortanu od Microsoftu, Google Now nabo Alexa Voice Service od Amazonu.
Zatímco Siri, Cortana a další jsou v oblasti umělé inteligence novinkou, umělá inteligence jako taková je s námi již několik dekád. Jedna věc je však jasná. Není vůbec lehké vašim přístrojům dát lidskou inteligenci. „Skutečné porozumění tomu, co člověk říká, případně s ním vést plnohodnotný dialog, to zatím stroje nenaučíte. Dokonce ani iPhony nebo televizory od Applu to ještě několik dlouhých let umět nebudou,“ říká Oren Etzioni, profesor informačních technologií a výkonný ředitel Allen Institute for Artificial Intelligence.
Nicméně některé z největších technologických firem se o to snaží. Jak Microsoft, tak Google, posilují výzkum v této oblasti. A podle Etzioniho mají vůči Applu dokonce náskok. Apple je však může dohnat a motivaci k tomu určitě má. Odhaduje se, že rychle rostoucí trh s umělou inteligencí dosáhne do roku 2024 obratu ve výši více jak 11 miliard dolarů.
„Inteligentní stroje zaznamenaly obrovský úspěch v rozpoznávání řeči, doporučování výrobků, překládání a mnoha dalších oblastech,“ říká Etzioni. „Kombinace obrovských objemů dat a výkonu při jejich zpracování, to vše vede ke skvělým výsledkům. A to nejlepší teprve přijde.“
Je velmi pravděpodobné, že spotřebitelé si budou moci v blízké budoucnosti vybrat z daleko více ´uměle inteligentních´ produktů. Co však zatím není jasné, která společnost trh s umělou inteligencí ovládne. Siri zaznamenala významný upgrade, prý dokáže lépe odpovídat na otázky a i lépe rozumět požadavkům uživatele. Cortana a Google Now se také stávají „chytřejšími“. Například Google Now již dokáže rozpoznat více než 100 milionů lokací. Navíc umí svému uživateli poskytnout mnoho doporučení, jako například, kterou lokální restauraci by stálo za to navštívit. Podobný pokrok zaznamenala Cortana, která je součástí operačního systému Windows 10.
A tak se dá říci, že se ocitáme uprostřed technologické války o trh s umělou inteligencí. Ačkoli nevíme, kdo v ní na straně technologických firem zvítězí, můžeme s jistotou říci, že definitivním vítězem budeme my, uživatelé. A o to koneckonců jde.
-usi-
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Apple, Microsoft a Google bojují o trh s umělou inteligencí
- Válka o umělou inteligenci. Vyhraje Google nebo Microsoft?
- Válka o umělou inteligenci: Vyhraje Google nebo Microsoft? A je AI opravdu tak revoluční?. Příchod vyhledávače ChatGPT založeném na umělé inteligenci v posledních týdnech otřásl světem. Mnozí v AI vidí počátek nové technologické revoluce a
- TopFiveTech - Apple prožil útok na AppStore, Microsoft uvolnil Office 2016 a Google čelí dalšímu vyšetřování
- Příští týden nás čeká výsledková smršť: Tesla, Microsoft, Visa, Apple, Google, Facebook a Pfizer
- Kantar: Nejhodnotnější značkou je Apple, následují Google a Microsoft
- Francie a Británie bojují o evropskou korunu umělé inteligence
- Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?