RBNZ snížila úrokovou sazbu, čekáme na rozhodnutí britská centrální banky; analýza ROPY, EUR/GBP, EUR/USD
Na evropský akciový trh dnes zamířil negativní sentiment z Asie, kde v Japonsku jádrové objednávky továren v červenci meziročně klesly o 3,6 procenta, přičemž analytici oslovení Reuters očekávali meziroční posílení o 3,7 procenta. Horší makroekonomické zprávy z Japonska podporují potřebu dalších monetárních stimulů ze strany japonské centrální banky (BoJ). Japonský akciový index Nikkei 225 reagoval na horší data propadem o 2,5 procenta.
Data z Číny rovněž příliš nepotěšila. Inflace měřená indexem spotřebitelských cen (CPI) sice v srpnu meziročně posílila více (2 procenta), než trhy čekaly (1,9 procenta), nicméně index cen výrobců (PPI) v srpnu meziročně klesl až o 5,9 procenta ve srovnání s očekávaným poklesem o 5,5 procenta. Index PPI klesá již 42. měsíc v řadě, což prokazuje přítomnost deflačních tlaků a zpomalování výrobního sektoru. Index PPI reprezentuje dění v reálné ekonomice, protože ovlivňuje příjmy a zisky firem, které se následně promítají do investic. Celková perspektiva čínského výrobního sektoru pohledem tohoto indikátoru není růžová.
Australský dolar (AUD) v noci posílil díky příznivým datům z trhu práce. Počet zaměstnaných lidí v srpnu vzrostl o 17 400, přičemž provedený průzkum společnosti Reuters počítal jenom s přírůstkem 5 000 zaměstnaných. Míra nezaměstnanosti v srpnu podle očekávání klesla z 6,3 na 6,2 procenta. Výborná data pomohla australskému dolaru udržet se proti americkému dolaru nad hodnotou 0,7000.
Avšak novozélandský dolar (NZD) měl horší noc. Tamní centrální banka (RBNZ) podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 2,75 procenta. Nicméně uvolňování měnových podmínek na Novém Zélandu podle slov banky není ukončeno a bude se odvíjet od stavu ekonomiky. Kiwi se po zasedání banky propadl vůči USD o 2 procenta na hodnotu 0,6275. Guvernér centrální banky upozornil na možné negativní dopady zpomalující se čínské ekonomiky. Rekonstrukce po zemětřesení rovněž slábnou a nepřidávají na hospodářském růstu tak, jak předtím.
Dnes je velký den pro britskou libru. Na britských ostrovech zasedá centrální banka (BoE). Tržní očekávání počítají s tím, že za zvýšení úrokové sazby bude po horších datech z výroby a indexech PMI (zejména služby) hlasovat maximálně jeden člen bankovní rady. Klíčový bude zápis za zasedání, který nám nabídne hlubší pohled do centra dění, jenž bude zveřejněn ihned po zasedání bankovní rady.
Pro americkou ropu WTI bude nyní klíčová reakce na zónu podpory 43,40 – 43,00 USD za barel.
EUR/GBP konsoliduje v obdélníkové formaci. Směr proražení obdélníku naznačí směr dalšího pohybu měnového páru. Rozhodnutí může přijít již po zasedání BoE.
EUR/USD se udrželo nad 100denním a 55denním průměrem. Nyní opět směřuje testovat 200denní průměr. Rovněž se mu podařilo dostat do zóny nad hodnotu 1,1140, což je pozitivním signálem. Jak jsme upozorňovali v našem týdenním videu, dokud si EUR/USD udrží formaci vyšších „low“ a nevytvoří nižší „low“ je riskantní sázet na pokles.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?