Česká data potvrzují pokračující růst ekonomiky
Středoevropské měny vykazovaly v průběhu týdne podobné tendence, volatilita kurzu české koruny ale byla tradičně zdaleka nejnižší. Zatímco v první polovině týdne byly na trhu patrné tlaky k oslabování regionálních měn, což souviselo s posilujícím eurem na globálním trhu, závěr týdne byl ve znamení korekce. K té mohly dopomoci i významné vzestupy výnosů středoevropských státních dluhopisů po středečním zasedání ECB, což z pohledu zahraničních investorů zvýšilo jejich atraktivitu. Ve výsledku ale zlotý i forint v tomto týdnu ztratily zhruba tři čtvrtiny procenta. Naopak česká měna ve výsledku nepatrně posílila, když se její kurz v závěru týdne pokoušel dostat pod hladinu 27,40 CZK/EUR.
Růst české ekonomiky tažený spotřebitelskou poptávkou pokračuje. Dnešní ranní čísla dubnových maloobchodních tržeb překonala očekávání trhu, když byl bez prodejů automobilů zaznamenán meziroční růst reálných maloobchodních tržeb ve výši 6,0 %. Tento výsledek byl výrazně nad tržním konsensem ve výši 4,9 %. Spotřebitelé těží z fiskální expanze, nízké inflace a výrazně se zlepšujícího trhu práce.
Pozitivní vývoj ve státním rozpočtu byl patrný i na květnových datech. Za prvních pět měsíců letošního roku skončilo hospodaření se státními prostředky se schodkem 22,1 mld. CZK. To znamená meziroční prohloubení pasiva o 12,6 mld. CZK. Přestože se na první pohled jedná o výrazné zhoršení, pohled na strukturu příjmů a výdajů rozpočtu odhaluje relativně příznivý obrázek. Nejdůležitější je fakt, že květen potvrdil trend z posledních měsíců, kdy stát vybírá meziročně více na DPH i spotřební dani z tabáku. To jednoznačně souvisí se sílící spotřebou domácností. Velmi dobrou zprávou pro státní rozpočet je i výrazný meziroční růst odvodů na sociální pojištění. To je důsledkem zejména silného oživení na trhu práce, ke kterému dochází už od loňského roku a letos na jaře dokonce dále zrychluje.
Utahování na trhu práce je zatím patrné zejména v zaměstnanosti , která byla v průběhu prvního čtvrtletí nejvyšší v historii. Květnové statistiky z trhu práce, které budou publikovány v pondělí, by měly odhalit další znatelný pokles v míře nezaměstnanosti. Především díky působení sezónních faktorů, ale i kvůli celkové síle hospodářského růstu by měl podíl nezaměstnaných poklesnout z dubnových 6,7 % na 6,3 %, nejnižší hodnotu od listopadu 2011. Dnes ráno publikovaná statistika vývoje mezd za první čtvrtletí naznačila, že i v oblasti výdělků se může začít blýskat na lepší časy. V prvním čtvrtletí dosáhla průměrná mzda 25 306 Kč, což je v reálném vyjádření (očištěné o inflaci) o 2,1 % více než ve stejném období loňského roku. Tento růst je sice nižší, než očekávali analytici, ale ČNB překvapil pozitivně. Centrální banka očekávala vzestup pouze o 1,8 %. Postupně tak odpadá jeden z možných důvodů pro další uvolňování měnové politiky, případně pro další posouvání konce intervenčního režimu. Vzhledem ke stále se snižující míře nezaměstnanosti očekáváme, že tlak na růst mezd bude dále růst. Tento rok prozatím očekáváme zvýšení v nominálním vyjádření o 2,1 % v příštím roce už o 3,6 %.
Nad očekáváním ČNB by měla skončit i květnová inflace , která bude publikována v úterý. V souladu s tržním konsensem předpokládáme vzestup spotřebitelských cen o 0,1 % m/m. Meziměsíční vzestup bude tažen především vyššími cenami pohonných hmot. V meziročním vyjádření očekáváme, že spotřebitelské ceny budou vyšší o 0,5 % y/y, tedy stejně jako v dubnu. Tržní očekávání je dokonce ještě o desetinu výše. Podstatné je ale to, že předpoklad ČNB je "pouze" na 0,3 % y/y.
Z reálné ekonomiky hned na úvod nadcházejícího týdne dočkáme série dat z průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu. Průmysl by měl navázat na pozitivní trendy z předchozích měsíců. Koneckonců povzbuzením byla v tomto týdnu publikovaná statistika PMI indexu průmyslové aktivity. Výsledek předčil očekávání trhu i dlouhodobý průměr. Aktivita v českém průmyslovém sektoru roste již 26 měsíců v řadě. Květnové číslo ukázalo na další expanzi výroby v tomto sektoru, pozitivní je i zlepšení situace v oblasti nových objednávek, což je příslibem růstu i pro další měsíce. V samotném dubnu by si měla průmyslová produkce polepšit podle našeho odhadu o 0,4 % m/m (SWDA). Meziroční dynamiku vidíme na 5,4 % y/y, tedy znatelně nad tržním konsensem. Především relativně silné oživení v eurozóně pak ukazuje na pokračující růst exportů, které by si měly polepšit o 0,4 % m/m (SWDA). Přebytek obchodní bilance v národní metodice by tak měl dosáhnout solidní úrovně 15,0 mld. CZK.
Celkově by tak měly ekonomické statistiky, které první polovina příštího týdne přinese, potvrdit příznivý obrázek o českém hospodářství. Pozitivní zprávy by mohly podpořit kurz koruny vůči euru, který by se mohl během příštích týdnů podívat směrem k dolní hranici současného obchodního pásma 27,30-27,50 CZK/EUR.
Autor: Jan Vejmělek
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Česká koruna, CZK - kurzy měn české koruny
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Neomezená data 2023 - mobilní tarify s neomezenými daty, neomezený internet do mobilu
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Volná místa region Česká Lípa - Volná pracovní místa Česká Lípa
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory