Maloobchod v USA zklamal, na Novém Zélandu pozitivně překvapil; analýza BOSSA USD, DAXu, EUR/CHF
Slabá čísla amerických maloobchodních prodejů byla včera dalším důvodem pro prodej amerického dolaru (USD). Místo očekávaného 0,4 procentního meziměsíčního posílení dosáhly jádrové maloobchodní prodeje očištěné o prodeje automobilů jenom 0,1 procentního růstu. Navíc čísla za duben naznačují, že špatná americká data nebyla jenom záležitostí zimy a prvního kvartálu, ale postupně se objevují i v nadcházejících měsíčních výkazech. Zajímavé je, že Američané nepovolili uzdu nákupům ani po zlevnění benzínu, který jim šetří dolary. JP Morgan v reakci na včerejší čísla snížil meziroční výhled růstu HDP USA pro 2. kvartál z 2,5 na 2 procenta. Americký dolar se včera vůči koši měn propadl na 3měsíční minima. Vůči euru USD oslabil nad hodnotu 1,14, prvně od února, vůči JPY se USD obchoduje opět pod hodnotou 119 a vůči libře je na 6měsíčních minimech (1,5800). Americký akciový trh zakončil středeční seanci ve smíšených číslech. Technologický Nasdaq posílil o 0,1 procenta, Dow Jones a S&P 500 mírně oslabily. Dnešní obchodní seance by měla být klidnější vzhledem k prázdninám na mnohých evropských trzích.
Naopak od Spojených států maloobchodní prodeje na Novém Zélandu v prvním čtvrtletí příjemně překvapily, když nečekaně posílily o 2,7 procenta, což je nejvyšší mezikvartální posílení od září 2003. Postaral se o to hlavně vyšší zájem spotřebitelů o elektroniku. Primárně nakupovali tablety a laptopy. Očekávání trhů byla jenom na úrovni 1,5 procenta. V meziročním srovnání posílily maloobchodní prodeje v prvních třech měsících letošního roku o 5,1 procenta, což je o 0,2 procenta nad očekáváním trhu. NZD na tyto výsledky reagoval posílením. Pravděpodobnostní sázky na to, že RBNZ na příštím zasedání v červnu sníží základní úrokovou sazbu z hodnoty 3,5 procenta o 25 bodů, klesly po datech ze 45 na 38 procent.
Řecko se i navzdory neúspěšnému pondělnímu sezení s ministry financí eurozóny pouští do dalších jednání s věřiteli, přičemž nyní odmítá možnost uspořádání referenda. Nicméně euro zatím netrpí prodejním tlakem a těží z horších amerických dat.
Energetická informační agentura EIA včera odhalila nečekaný pokles zásob ropy v USA. Avšak tyto informace byly kompenzovány zprávami Mezinárodní energetické agentury (IEA), která zaujala komentářem o vysoké produkci a investicích do budoucí produkce zemí OPEC.
Slabší dolar se včera postaral o růst ceny zlata a stříbra. Zlato se obchoduje nejvýše za posledních 6 týdnů, pohodlně nad úrovní 1 200 USD za unci (1 218 USD). Výnosy z evropských i amerických státních dluhopisů pokračují ve své cestě na sever.
Ruský rubl (RUB) je dnes pod prodejním tlakem, když tamní centrální banka oznámila, že navyšuje svoje devizové rezervy v objemu 100 – 200 milionů dolarů. Banka využívá silnější domácí měny k obnovení rezerv, jež byla nucena v minulosti rozpouštět s cílem chránit rubl před výprodejem.
Německý akciový index DAX oslabuje na denním grafu v klesajícím kanálu. Testuje support v podobě Fibonacciho hodnoty 38,20 a 100denního průměru. Prodejní signál přijde u prorazení průměru s cílem dosažení další Fibonacciho hodnoty 50,00. Naopak signál k nákupu znamená proražení horní hrany kanálu.
EUR/CHF se nachází u zajímavých hodnot a testuje rezistenci v podobě zelené trendové linie, pod níž se poslušně pohybuje již 3 měsíce. Reakce na tuto technickou překážku bude klíčová pro další směr vývoje měnového páru.
Měnový index amerického dolaru BOSSA USD provádí korekci ve formaci klesajícího klínu, přičemž se blíží k 200dennímu průměru. Dokud je USD v klíně, má se za to, že bude dále oslabovat. Klíčové však bude opuštění formace. To by podle správnosti technické analýzy mělo být směrem na sever. Počkejme si na to.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?