Koruna v uplynulém týdnu zažila volatilitu
V uplynulém týdnu česká kurz české koruny opustil úzké pásmo, ve kterém se pohyboval předchozí týden. Nejprve zpočátku týdne prolomil technickou podporu na úrovni 27,25 CZK/EUR a vydal se směrem k hladině 27,15 CZK/EUR. Nicméně klientské objednávky posilování české měny rychle zastavily a její kurz nabral opačný směr. Na konci týdne se koruna obchoduje těsně pod hladinou 27,50 CZK/EUR. Mírné posílení zaznamenal polský zlotý, který si v průběhu týdne připsal přibližně čtvrtinu procenta. Podobně si vedl i maďarský forint.
V pondělí jsme zaznamenali poslední tvrdé měsíční indikátory z reálné ekonomiky zveřejňované v březnu. Jednalo se o únorové ceny v průmyslu a výsledky platební bilance za stejný měsíc. Ceny v průmyslu již výrazně přibrzdily svůj pokles a v únoru se meziměsíčně snížily pouze o 0,1 %. Meziroční propad průmyslových cen dosáhnul 3,6 %. Za zpomalením propadu stojí zejména stabilizace cen a dokonce mírný růst cen ropy, který jsme v únoru zaznamenali. Dobrou zprávu o vnější rovnováze české ekonomiky přinesla statistika platební bilance. Již revize historických údajů v minulém týdnu ukázala, že Česká republika vykázala vloni na běžném účtu přebytek ve výši 0,6 % HDP. Lednová statistika na tuto revizi navázala, když jen v lednu přebytek na běžném účtu činil 33,6 mld. CZK a kumulativně za posledních dvanáct měsíců se zvýšil na 0,7 % HDP.
Celá řada ekonomických údajů byla zveřejněna také v Polsku. Jádrové ceny v únoru meziměsíčně stagnovaly, což odpovídá meziroční inflaci 0,4 %, zaměstnanost zaznamenala 1,3% růst a zvýšily se i hrubé mzdy. Oživení v Německu podpořilo i průmyslovou produkci, která rostla o 4,9 % y/y. Zklamaly pouze maloobchodní tržby, které v únoru poklesly o 1,3 % y/y. Zveřejněn byl také zápis z posledního zasedání polské centrální banky, na kterém bankovní rada snížila klíčovou úrokovou sazbu o 50 bb na 1,50 %. Dle zápisu většina centrálních bankéřů sdílí pocit, že ponechání sazeb beze změny by vedlo k posílení zlotého a tím k prohloubení deflačních tlaků. Podle centrálních bankéřů by tímto krokem měl cyklus snižování sazeb již skončit.
Příští týden nás čeká zasedání bankovní rady ČNB. To by nemělo přinést žádné překvapení i vzhledem k tomu, že inflace se vyvíjí víceméně v souladu s odhadem centrální banky. Očekáváme, že se nic nezmění ani na načasování ukončení intervenčního režimu, které by podle ČNB nemělo nastat před polovinou příštího roku. Centrální bankéři jistě vysloví ochotu bránit svůj kurzový závazek na hladině 27,00 CZK/EUR, měl-li by se k němu kurz nebezpečně přibližovat. V úterý pak budou zveřejněny indikátory důvěry v ekonomiku. V posledních měsících se celková důvěra v ekonomiku drží nad deseti body i přes mírné snížení v únoru.
Autor: Viktor Zeisel
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Plyn - LNG, CNG, LPG
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?