Klidný týden regionálních měn zakončila revize údajů o HDP
Regionální měny prožily týden klidného obchodování. Česká koruna se po předchozím týdnu, který byl ve znamení vyšší volatility, stabilizovala v okolí úrovně 27,50 CZK/EUR. Polský zlotý v druhé polovině týdne mírně posílil přibližně o 0,35 %, ale i obchodování s ním bylo poměrně klidné. Podobně tomu bylo s maďarským forintem, který si z regionálních měn připsal nejvyšší zisk ve výši 0,6 %.
Nejdůležitější zveřejněné údaje v regionu byly tento týden zpřesněné statistiky národních účtů. Český i polský HDP byly revidovány směrem nahoru. Český HDP nakonec rostl o 0,4 % q/q tažený zejména domácí poptávkou. Spotřeba domácností přidala 1,2 %, vládní spotřeba 1,9 % a fixní investice vzrostly o 1,2 %. Celkově tyto položky přispěly do HDP 1,2 pb. Dalších 0,4 pb přidal čistý export. Naopak hospodářský růst výrazně zbrzdila změna zásob, která z dynamiky HDP ubrala 1,3 pb. Z nabídkové strany táhly HDP průmysl a služby. I v Polsku došlo k revizi směrem nahoru z 0,6 % q/q na 0,7 %. V meziročním vyjádření rostl polský HDP o 3,1 % oproti předběžnému odhadu ve výši 3,0 %. Jedinou další domácí statistikou zveřejněnou tento týden byly ceny průmyslových výrobců. Ty meziměsíčně poklesly o 1,0 %. Jejich propad byl zaviněn zejména klesající cenou ropy, která v lednu dosáhla svého lokálního minima. V Polsku pak byla zveřejněna statistika nezaměstnanosti, která hlavně kvůli sezónním faktorům stoupla na 12,0 %.
Maďarská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny na úrovni 2,1 %. Přestože se podle posledních vyjádření maďarských centrálních bankéřů rizika vychýlila směrem k možnosti uvolněnější měnové politiky, toto rozhodnutí by mělo padnout nejdříve 24. března, kdy bude projednávána nová inflační prognóza. Ceny v Maďarsku se v lednu dále propadaly, když deflace dosáhla již -1,4 % y/y, zatímco trh počítal pouze s poklesem o 1,1 % y/y.
Příští týden bude na data z domácí ekonomiky skoupý. V pondělí bude zveřejněn index nákupních manažerů. Naše odhady očekávají zlepšení tohoto indexu z 56,1 bodu na 56,5 bodu, zatímco tržní koncensus předpokládá zhoršení na 55,7 bodu. Zveřejněn bude také únorový vývoj státního rozpočtu. V něm se zaměříme na příjmy ze spotřebních daní a DPH, které v lednu zaznamenaly pokles pravděpodobně kvůli technickým faktorům a únorové údaje by tak měly ukázat na zlepšení jejich dynamiky.
Obchodování s korunou by tak příští týden mělo být poklidné. Kurz by mohla ovlivnit začínající dividendová sezona, která by mohla vychýlit hodnotu koruny proti euru směrem ke slabším úrovním.
Autor: Viktor Zeisel
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?