Akcie se pouze vzácně pohybují jen jedním směrem. Trhy od července formují takzvanou formaci "megafon". Od půlky listopadu trvá falešný nástup vzhůru. Teď se ale blížíme k důležité hranici, která se zřejmě ukáže jako rezistence. Index S&P 500 se tak může dostat k 2 050 bodům (zelený kruh v grafu), pak ale přijde prudký pohyb dolů k 1 800 bodům (červený kruh).
Činitelem, který to může podle ředitele Phoenix Capital Research Grahama Summerse ještě zhoršit, je americký dolar. Ten pokračuje v posilování, což je pro finanční trhy velmi nebezpečný vývoj.
Globálně existují sázky proti dolaru ve formě takzvaných carry trades v hodnotě asi 9 bilionů USD. Když se tyto sázky budou rušit, mohou být následky katastrofální.
Carry trade funguje tak, že si půjčujete nízkoúročenou měnu, v tomto případě dolar, kterou prodáte za měnu s vysokým úrokem. Když tento obchod rušíte, nakupujete zpět dolary a prodáváte vysokoúročené měny, čímž posilujete dolar a druhou měnu oslabujete.
První fáze tohoto fenoménu už nastala. Podívejte se, jak za posledních 6 měsíců dopadl k dolarubrazilský real. Pro brazilskou měnu to byla krvavá lázeň. Mluvíme o poklesu o 20 % za půl roku.
Finanční média servírují euforii, protože akcie zpevňují. Jenže akciové trhy na všechno vždy přijdou až jako poslední. Měnové trhy si uvědomují, že se něco velkého blíží. "Rok 2015 může nabídnout druhé kolo velké krize. Pokud se to stane, celé země budou krachovat," říká Summers.
Gartman: Pokud byste měli koupit v roce 2015 jednu věc, ať je to zlato
Pro komodity nebyl rok 2014 příznivý. Dennis Gartman, autor Gartman Letter a trochu samozvaný komoditní král, se však na prahu roku 2015 s optimismem upíná k jedné z nejzatracovanějších komodit - ke zlatu.
Ukončení programu kvantitativního uvolňování americké centrální banky v říjnu 2014 po dlouhých šesti letech zavřelo kohouty levných peněz, které držely americké akcie v silně rostoucím trendu. Až do října investoři nadopováni extrémně uvolněnou měnovou politikou Fedu neřešili, že je růst světové ekonomiky pouze mírný a ceny komodit již od začátku roku 2011 stagnují, nebo dokonce klesají. Od té doby se ale mnohé změnilo, upozorňuje ve své úvaze pro Bloomberg známý investor Gary Shilling.