(Kurzy.cz)
Předznamenává E.ON soumrak investic do fosilních paliv?
E.ON je největší německou utilitou a zároveň druhým největším znečišťovatelem ovzduší v zemi. Odklon od "špinavé" energie se zdá být snahou oprostit se od velmi problematického segmentu, který je stále více a hlouběji regulován a svazován směrem k sektoru, který je naopak "vynášen do nebe".
"Špinavé" způsoby získávání energie založené na spalování fosilních paliv v sobě nesou navíc významná rizika spojená se zásobami. Při vší snaze regulovat emise skleníkových plynů se časem může velice snadno stát, že zásoby fosilních paliv, které energetické společnosti vykazují jako své bohatství budou zcela nebo téměř bezcenné, protože nebude vůle ani důvod je využít. Energetické společnosti a banky, které jim půjčují peníze, oceňují zásoby paliv na bilióny dolarů. Pokud se zásoby stanou spíše bezcennou přítěží může to způsobit dalekosáhlé finanční problémy, které by se co do rozsahu daly minimálně přirovnat k hypoteční krizi v roce 2008.
Na tato rizika poukázal v tomto týdnu guvernér BoE Mark Carney, když uvedl, že centrální banka se bude tímto problémem blíže zabývat a podrobí jej zkoumání, do jaké míry jsou případné ztráty v energetickém sektoru nebezpečím pro celý finanční systém.
Panelu klimatických vědců OSN zkoumal tzv. "carbon budget" coby teoretické množství uhlíku, který může být spálen aniž by se překročil cíl růstu globální teploty Země o 2 stupně Celsia. Podle jejich zkoumání by při současném tempu spotřeby bylo možné spalovat fosilní paliva do roku 2033. Do té doby by se spotřebovalo jen 15-30% doposud známých a vyzvednutelných zásob fosilních paliv. Zbytek zásob bude v ohrožení.
Velké energetické firmy jako Exxon Mobil, Chevron, Shell a další tento scénář odmítají, protože i přes určité "klimatické" snahy poptávka po fosilních palivech jako celek stále narůstá a pro její naplnění je nutné využívat především "špinavé", ale na druhou stranu zase levné metody získávání energie. Tento trend bude pokračovat po další desetiletí.
Někteří velcí investoři se již v širší míře začínají od "fosilních investic" odklánět. patří mezi ně například Storebrand spravující celkové prostředky v objemu 74 mld. USD. Tato společnost již v loňském roce oznámila, že prodá aktiva 19 společností svázaných s fosilními palivy. Nyní společnost oznámila, že seznam navýší na 35 firem mezi nimiž je 15 uhelných producentů, 10 těžařů ropy z písečných polí a 10 utilit pracujících primárně s fosilními palivy.
Související zprávy:
Německo je uprostřed gigantické transformace...
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA