V říjnu se nejvíce dařilo akciím v Rusku, letošní prim si udržují akcie v Indii (statistika)
- Eskalaci nervozity na US trzích vystihl až na téměř 3letá maxima skočící index VIX (následně se vrátil do „normálu“).
- US trhy se poklesem dokonce technicky dostaly z dlouhodobého růstového trendu, dokázaly se však do něj vrátit.
- Zlato prorazilo důležité technické úrovně u 1190 USD a je nejlevnější za více než 4 roky (otevřelo si cestu k 1000 USD?).
- Ceny ropy zaznamenaly ztráty již čtvrtý měsíc v řadě (tlačil nejen silný dolar, ale i obavy o intenzitu růstu poptávky).
Zahraniční trhy
Zejména na US akciových trzích jsme již léta neviděli výraznější korekci, která tak již delší dobu „vysela ve vzduchu“. Dá se říci, že v říjnu jsme se dočkali. Od zářijových intradenních maxim se v polovině října index Nasdaq ocitl níže až o 10,7 %, širší index S&P 500 o 9,8 % či DJIA o 8,6 %. Právě zhruba 10 % korekce bývá obvykle impulsem pro opětovný nádech. V kontextu nadprůměrně se vyvíjející výsledkové sezóny jsme se nakonec do konce měsíce dočkali druhého nejrychlejšího zotavení trhů od roku 2010.
Zmiňované hlavní US indexy navíc zakončily měsíc na nových historických maximech, resp. Nasdaq na 14,5letých. Plně se tak potvrdil výhled BHS pro říjnový vývoj uvedený v posledním Kurýru BHS.
US korporace v pomalu končící tamní výsledkové sezóně překonávaly očekávání trhu nejvýrazněji za více než 4 roky. Společně i s pokračujícím výrazně pozitivním vývojem US ekonomiky se více do ústraní přesunuly obavy z utahování léta uvolněné měnové politiky tamní centrální banky (Fed). V historii totiž ani vzestup úrokových sazeb akciové trhy nebrzdil v růstu, když primárním determinantem vývoje byl ekonomický růst, resp. hospodaření firem. Teprve až vidina obratu hospodářského cyklu přinášela obrat na trzích. Ze současného pohledu lze tedy zatím stále očekávat, že také v příštím roce se i přes očekávané zahájení růstu sazeb může akciím na Wall Street dále dařit.
Druhý měsíc v řadě si solidně vedly i akcie v Číně, uklidněné ekonomickým vývojem, resp. vládními opatřeními o jeho udržení. Zářijové ztráty způsobené zahájenými protesty začaly také výrazně umazávat akcie v sousedním Hongkongu, které si výkonnostně vedly naprosto totožně s letos dominantními akciemi v Indii.
Evropské akcie se s více než 10 % ztrátami nejprve technicky jakoby dostaly do medvědího trendu. I ony však dokázaly následně výrazně korigovat. Na rozdíl od US trhů umazaly ale jen část ztrát. Nejhůře dopadly akcie ve Francii, které svou výkonností letos jinak dosud patřily v západní Evropě k lídrům. Důvodem rozdílné evropské výkonnosti akcií je podstatně slabší ekonomický vývoj ovlivněný více i přetrvávajícími vzájemnými sankcemi s Ruskem. Trhy stále s napětím očekávají v praxi uváděné jednotlivé kroky ECB, resp. především jejich dopad do reálné ekonomiky.
Tabulkový přehled výkonnosti jednotlivých trhů naleznete zde.
Pražská burza
Rovněž domácí trh se v říjnu nejprve nasměroval na jih. Index PX se ocitl až na 15měsíčních minimech 893,5 b. Měsíc však zakončil od těchto minim téměř o 10 % výše.
Hlavním a nakonec pozitivním hybatelem byly oba rakouské tituly. Uklidnění přinesly zejména výsledky zátěžových testů ze strany ECB. Zvláště pro ERSTE zprávy znamenaly uklidnění ohledně obav z příp. dalšího navýšení kapitálu (více i zde). Změnit směrování se díky výsledkům a výhledu nakonec s úspěchem pokoušely akcie CETV (více zde). Zveřejněné hospodaření (více zde) pomohlo dále se vzdálit 5letým minimům také akciím UNIPETROL. Dařilo se i akciím likérky STOCK, což však na domácím trhu ovlivnilo také oslabení koruny k libře na 6,5letá minima. Udržet cenu by mohly pomoci ve čtvrtek 6.11. zveřejňované hospodářské výsledky.
Zatlačit index PX v říjnu do celkové negativní výkonnosti napomohly zejména akcie O2 C.R. Důvodem bylo nejen rozhodné datum na dividendu 18 Kč/akcii, ale především oznámení majoritního akcionáře PPF o záměru „vysát“ ze společnosti půjčku až 24,8 mld. Kč. Právě tento krok vzbuzuje obavy o budoucí dividendovou politiku, která již letos byla oproti předchozím letům slabá. Z maxim navíc začaly korigovat akcie KB a nedařilo se ani letošnímu lídru akciím ČEZ, které přeci jen začaly více reflektovat nízké ceny elektřiny.
Tabulkový přehled říjnové výkonnosti jednotlivých domácích titulů naleznete zde.
Posledně zmiňované tři tituly mohou v listopadu pokračovat v ovlivňovaní volatilnosti domácího trhu, když dojde na reporty jejich hospodářských výsledků. Zajímavé je, že poslední 3 měsíce se pohybovaly vždy totožným směrem, resp. proti rakouským titulům.
J.Zendulka
BH Securities a.s - jeden z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry s 20ti letou zkušeností na kapitálových trzích. Hlavní činností je zprostředkování obchodů v tuzemsku i v zahraničí, obhospodařování individuálních portfolií, obchodování na úvěr a obchodování s deriváty.
Více informací na: www.bhs.cz
Rusko - zprávy a komentáře k Rusku
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
?