Týdenní zpráva z komoditních trhů: Ceny energií se pod tlakem dodávek řítí dolů
Očekávání dalšího výrazného růstu dolaru zahnalo komodity do defenzívy. Energetický sektor dostal další zásah ceny severomořské ropy Brent a americké ropy WTI se propadly na 27měsíční a 17měsíční minima. Nákupy u stříbra jdou i přes negativní momentum stále nahoru.
Komoditní trhy zůstávají i nadále v defenzívě. Ceny pro nejbližší období jsou totiž stále tlačeny dolů rostoucím objemem dodávek u mnoha klíčových komodit.
Dalším důležitým faktorem, který se na současné situaci podílí, jsou obavy ohledně zpomalení růstu světového hospodářství. To by mohlo mít negativní dopad na poptávku právě v době, kdy dolar sbírá jeden úspěch za druhým.
Vypadá to, že nepříznivá situace způsobená aktuálním růstem dolaru zůstane pro komodity palčivým problémem i v dohledné budoucnosti, vzhledem k tomu, že analytici v současné době očekávají, že dolar bude ve svém růstu pokračovat i nadále.
Někteří z nich nyní dokonce hovoří o tom, že by dolar mohl vůči euru opět dosáhnout parity, což by v porovnání se současnými hladinami představovalo zhodnocení o více než 25 %.
Co se týče slabého výkonu u komodit, ani uplynulý týden nebyl výjimkou. Širší komoditní index Bloomberg se nyní propadl na nové pětileté minimum. Od července, kdy se komodity na tuto žalostnou cestu vydaly, se až na tři týdny tento index každý týden propadal.
Počet býčích pozic se blíží šestiletému minimu
Tato dramatická změna sentimentu vůči komoditnímu sektoru vedla rovněž k tomu, že hedgeové fondy a velcí finanční manažeři prudce snížili počty svých býčích pozic.
Od dubna, kdy tito investoři dosáhli rekordního počtu držených čistých dlouhých pozic u 24 komodit obchodovaných v USA, zredukovali své býčí pozice na nejnižší hladinu od začátku roku 2009.
V té době se svět potýkal s hospodářskou recesí a výrazným propadem poptávky poté, co zbankrotovala banka Lehman Brothers. V současné době drží hedgeové fondy čisté krátké pozice u osmi komodit z 24. Jedná se, mimo jiné, o ultranízkosirnou motorovou naftu (ULSD), vysoce kvalitní měď, sójové boby, pšenici a cukr.
Nejvíce postiženým byl energetický sektor, kde cena severomořské ropy Brent spadla na 17měsíční minumum a americká ropa WTI se ocitla na 27měsíčním minimu.
Trh se i nadále přizpůsobuje nižším očekáváním ohledně cenového výhledu pro nejbližší období. To je dáno pokračujícím růstem dodávek v době, kdy poptávka nestačí s tímto objemem držet krok.
Pod tlakem se v posledních týdnech ocitla zejména severomořská ropa Brent vzhledem k tomu, že stav přezásobení v oblastech Atlantského oceánu způsobil tlak i na ostatní druhy ropy jako například dubajskou a ománskou ropu.
V souvislosti s tím, jak se cenový rozdíl mezi severomořskou ropou Brent a těmito méně kvalitními druhy ropy zmenšuje, oznámila Saúdská Arábie, že se rozhodla snížit své listopadové ceny ropy pro asijské klienty, přičemž toto zlevnění je výraznější, než se původně předpokládalo.
Kromě toho, že snížení ceny pomůže Saúdské Arábii zvýšit svou konkurenceschopnost vůči severomořské ropě Brent, vnímají obchodníci tento krok rovněž jako známku toho, že Saúdská Arábie není v tomto okamžiku ochotna vzdát se svého podílu na trhu ve prospěch ostatních producentů z kartelu OPEC, jako je například Irák a v budoucnu i Írán, poté co u něj dojde ke zrušení sankcí.
Dokud potrvá nejistota ohledně toho, jak si země OPEC se současným stavem nadbytku poradí, nelze vyloučit riziko dalších ztrát.
Od června, kdy hrozba ze strany radikálů z Islámského státu nabyla reálných rozměrů, se cena ropy Brent propadla o téměř 20 %. Tato hodnota je čato chápána jako hranice, jejíž prolomení signalizuje nástup medvědího trhu.
Pokles cen ropy bude pro letecký průmysl jistě velmi vítanou zprávou. Foto: Thinkstock
Silná káva
Zemědělské komodity jako bavlna a zejména káva pomohly tento týden zajistit sektoru slušné výkony.
Cena kávy Arabiky se vyhoupla na nejvyšší hladinu od dubna díky tomu, že současné suché počasí v Brazílii zvýšilo obavy ohledně úrody v příštím roce.
Tomu předcházelo období silného sucha, které Brazílii postihlo v lednu, což vedlo k výrazné cenové revizi směrem dolů s ohledem na letošní produkci. Výsledkem je, že od začátku tohoto roku vzrostla cena kávy již o téměř 90 %.
Index obilovin obsahující pšenici, kukuřici a sójové boby má po deseti týdnech nakročeno k prvnímu týdnu zisků. Ten by měl následovat po tom, co se na počátku týdne kukuřice a sójové boby propadly na nová několikaletá minima.
Na oživení měly ale hlavní podíl futures na pšenici, jak v Paříži, tak i v Chicagu. Ty reagovaly na náznaky, že Rusko možná nebude ochotné vyprodat svou téměř rekordní úrodu.
Rusko obvykle patří k jednomu z největších světových vývozců pšenice, avšak nedávný nárůst cen na domácím trhu by mohl vést k omezení exportu, aby se zabránilo dalšímu růstu cen krmiva pro drůbež a dobytek.
Vrtkavý nikl
Výrazné výprodeje u niklu během posledních pěti týdnů vedly k tomu, že jako celek se výkon komoditního sektoru za tento rok přehoupl zpět k negativním hodnotám.
Obavy ohledně nedostatku dodávek, které na trhu panovaly na počátku roku, způsobily ve druhém čtvrtletí u niklu velmi silnou rally. Od té doby jsme však byly svědky, jak zásoby vzrostly na rekordní hladiny. Zákaz vývozu surové rudy, který zavedla Indonésie, totiž oproti očekávání nevyvolal na trhu stav nedostatku.
V důsledku toho se nyní cena niklu ocitla na medvědím trhu, jelikož pokles, který nikl od dosažení svých květnových maxim zaznamenal, přesáhl 20 %. Výhled na rok 2015 však zůstává i nadále slibný, takže očekáváme, že krátce po spekulativním propadáku se na scénu opět vrátí nakupující.
Futures kontrakty na vysoce kvalitní měď s dodáním v prosinci si osahávájí hranici podpory těsně pod 3 dolary za libru. Roste současně riziko, že prolomení této hranice by v nadcházejícím měsíci mohlo vést k hlubší cenové korekci.
NAUČTE SE SPRAVOVAT SVÉ FINANCE LÉPE, NEŽ TO ZA VÁS UDĚLÁ BANKA
Obchodníci se zlatem svádějí důležitou bitvu na cenovém poli označeném hodnotou 1 200 dolarů za unci
Vzácné kovy jsou i nadále pod tlakem, přičemž pokud jde o zlato, hlavním viníkem tohoto negativního vývoje je bezpochyby pokračující růst dolaru. Potenciální býci by tedy měli zvážit investice do zlata ceněného v jiných měnách, jako je například euro, japonský jen či dokonce australský dolar.
Páteční zpráva o situaci na trhu práce v USA, která oproti očekávání přinesla optimističtější data, přispěla k dalšímu posílení dolaru, což následně vedlo k tomu, že zlato se rozloučilo se svými zisky za rok 2014.
Pokles ceny na 1 200 dolarů za unci vyvolal velký boj mezi prodávajícími a nakupujícími, kdy již během hodiny po vyhlášení ceny si opoziční tábory mezi sebou vyměňovaly milióny uncí zlata.
Zlato ceněné v dolarech zůstane i nadále pod tlakem, a to až do doby, kdy dojde ke korekci u akcií či dolaru, anebo trh dostane nějaké informace ohledně švýcarského referenda o zlatu, které proběhne na konci listopadu.
Třpytivé vábení stříbra
Stříbro je naopak hlavní událostí týdne. I nadále jsme svědky, jak poptávka ze strany maloobchodníků po tomto polovzácném kovu roste, a to zejména za využití burzovně obchodovaných produktů, jejichž množství i přes nedávné tristní výkony vzrostlo na nové rekordní hodnoty.
Na rozdíl od hedgeových fondů, které rekordní množství čistých dlouhých pozic držených v červenci vyměnily k 23. září za čisté krátké pozice, investoři do burzovně obchodovaných produktů krytých stříbrem i nadále zaznamenávají růst v počtu svých pozic.
Stříbru se rovněž podařilo dosáhnout nejlevnější cenové hladiny v poměru ke zlatu od roku 2009 tento poměr dosáhl hodnoty 71,2 unce stříbra na jednu unci zlata.
Momentum zůstává u stříbra negativní, což vyvolává otázku, odkud se všechno toto nakupování bere a jak vysoký práh bolesti tito investoři vlastně mají.
Domníváme se, že za většinou těchto nákupů stojí maloobchodní investoři, kteří se na tento kov, jenž se nyní obchoduje za třetinovou cenu hodnot z roku 2011, dívají jako na atraktivní dlouhodobou investici.
Existuje tu však přirozeně riziko, že v nejbližším období bude oslabení u stříbra pokračovat, což může vést k tomu, že některé z těchto nyní ztrátových pozic budou staženy. To pak následně přiživí negativní trend, který během posledních několika měsíců pomohly nastavit pokračující výprodeje ze strany hedgeových fondů.
Obchodníci jsou i nadále v defenzívě v souvislosti s propadajícími se cenami. Foto: Thinkstock
Globální online investiční banka
Saxo Bank je globální investiční banka specializující se na online obchodování a investice na mezinárodních finančních trzích. Saxo Bank umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům obchodovat s FX, CFD, cennými papíry, futures, opcemi a dalšími deriváty a poskytuje i profesionální správu portfolia a fondů díky svým online obchodním platformám oceněným řadou různých ocenění.
Více informací na: www.saxobank.cz
Více zpráv k energiím a ceně energií
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Energie - srovnání cen energií
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Převody jednotek tlaku
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Týdenní zpráva z komoditních trhů: Ceny energií se pod tlakem dodávek řítí dolů
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory