M. Mobius: Bankovnictví v BRICS
V červenci se v brazilském městě Fortaleza setkali vedoucí představitelé pěti zemí emerging markets známých jako BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) a oznámili založení Nové rozvojové banky (NDB). Zajímavé a podstatné je to, že se vše událo v době 70. výročí od konání Brettonwoodské konference, kde byla založena Světová banka (SB) a Mezinárodní měnový fond (MMF). Nově vzniklá banka BRICS by měla poskytovat podobný způsob financování jako výše zmíněné dvě instituce.
Počáteční základní kapitál banky je ve výši 50 mld. USD a jejím účelem bude financování projektů infrastruktury a udržitelného rozvoje. Zároveň země složí 100 mld. USD na vytvoření společného rezervního fondu (CRA), jehož smyslem bude poskytovat pomoc členským zemím v případě finančních problémů. Zástupci se vyjádřili, že by mohl začít poskytovat první půjčky už v roce 2016.
Teoreticky by měla být NDB pro globální ekonomiku prospěšná, ale je třeba si počkat na to, jak vše bude vypadat v praxi. Spojené státy a Evropa více méně ovládají Měnový fond a Světovou banku a rozvojové země již delší dobu vyjadřovaly své znepokojení nad jejich nedostatečným zastoupením (včetně volebních práv) v těchto institucích. I když je NDB mnohem menší než MMF nebo SB ve svých počátcích, mohla by se stát nástrojem reprezentace rozvojových zemí. Pravdou také je, že velké země ve světě mají obavy z dominantního postavení amerického dolaru jako rezervní měny a měny, ve které se uskutečňuje většina světového obchodu. Tato dominance staví Spojené státy do silné strategické pozice zejména v oblasti sankcí, jak v poslední době vychází najevo při Ukrajinsko-Ruském konfliktu.
Myslím si, že prvotní dopad této nové rozvojové banky na emerging markets bude v tom, že jim poskytne nový zdroj financování projektů infrastruktury, které by jinak nemohly uskutečnit. Ve výhledu, tak jak se banka nejspíše vyvine v clearingové centrum pro obchodování v jiných měnách než je USD, nastane nejspíše tlak na jiné oceňování měn pro obchodování na emerging markets. Důsledkem toho budou muset obchodníci a investoři pro tyto měny pravděpodobně přehodnotit své rizikové modely.
Pokud se zemím BRIC podaří vystupovat společně, může se tato skupina a její nová banka stát velmi silnou na to, aby mohla výrazně měnit globální finanční prostředí. Otázkou však je, zda se jim to povede.
Kapitál banky bude složen z příspěvků pěti účastnických zemí, a protože je velikost jejich ekonomik různá, mohou být některé z nich v určitou dobu více anebo méně dominantní. Podstatné je to, že bohatší země budou mít pravděpodobně převahu a skutečnost, že Čína drží největší měnové rezervy na světě, vidím jako rozhodující faktor. Zároveň Čína přispěje největším vkladem do CRA - ve výši 41 mld. USD. Není proto překvapením, že centrála banky bude v Šanghaji. Ve srovnání s globálním bankovním systémem je start této nové banky malý, ale přesto budeme sledovat její další vývoj.
Mohou tyto velmi rozdílné ekonomiky táhnout za jeden provaz a dosáhnout tímto úsilím dlouhotrvajícího úspěchu? To je dobrá otázka. Členské země jsou různé a mají odlišnou historii i kulturu. Protože je Čína nejbohatší z nich, zajisté vyvstane obava, že převezme vůdčí roli. Na počátku bude mít spolu s Indií – první prezident banky bude Ind – největší slovo a tudíž i šanci nejvíce získat z jejích úspěchů. Posléze by se významnějšími mohlo stát Rusko a Brazílie – předseda Rady guvernérů bude z Ruska a předseda Rady ředitelů z Brazílie. Regionální centrum NDB pro Afriku bude zřízeno v souladu s deklarací ze šestého summitu BRICS v Jižní Africe současně s hlavním ředitelstvím v Šanghaji. Jižní Afrika má nejlepší infrastrukturu z celého kontinentu a má potenciál jej pozvednout na zcela novou úroveň rozvití.
K tomu, aby mohl celý projekt úspěšně fungovat je stále ještě potřeba některé věci dořešit. Předně jaká bude hlavní měna a jaké cíle budou banky sledovat při zapůjčování prostředků. Zkrátka si budeme muset počkat, než se ukáže, jestli to všechno byl dobrý nápad nebo ne. Jestli se BRICS dokáží postarat o dobré fungování NDB, mohou mnohé další emerging markets sklízet ovoce z tohoto ambiciózního projektu.
Věřím, že pokud budou do emerging markets a zejména pak do BRICS směřovat velké toky peněz, bude to prospěšné pro všechny světové ekonomiky, jež s nimi ve větší míře obchodují.
Čtěte další příspěvky z blogu Marka Mobiuse na http://www.penizenavic.cz/clanky-dle-autora/mark-mobius
© Copyright 2012 Franklin Templeton Investments. All rights reserved. Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Franklin Templeton Investments z blogu Marka Mobiuse:http://mobius.blog.franklintempleton.com/2014/08/29/banking-brics/
Tyto zprávy pro vás vytváří Penízenavíc.cz
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna