Příští týden se dočkáme zveřejnění maloobchodních tržeb
Hlavní domácí událostí uplynulého týdne bylo zasedání bankovní rady ČNB a následná tisková konference. Bankovní rada se shodla, že k ukončení intervenčního režimu nedojde dříve než v druhém čtvrtletí příštího roku, nicméně guvernér nevyloučil, že by mohlo dojít k dalšímu odkladu. Naše odhady vidí konec kurzového závazku ČNB až v druhé polovině roku. Včerejší zasedání nepřineslo novou prognózu, a tak bankovní rada pouze srovnávala poslední prognózu s následně zveřejněnými daty. Ta potvrzují mírně protiinflační rizika i přes to, že hospodářský růst se v prvním čtvrtletí ukázal rychlejší, než ČNB očekávala. Květnová odchylka inflace od prognózy ve výši -0,2 pb byla podle ČNB způsobena hlavně cenami potravin. Ty by mohly překvapovat i v nadcházejících měsících. Negativní rizika plynou také ze zahraničí, konkrétně od spotřebitelských cen a cen výrobců v eurozóně. Dle ČNB by se inflace v krátkém období měla pohybovat blízko nuly, přičemž v některých měsících by se mohla přehoupnout i do záporu. Navíc pro rok 2015 existují protiinflační rizika z titulu regulovaných cen. Na začátku týdne byly ještě zveřejněny indikátory důvěry v české ekonomice. Celková důvěra stoupla hlavně díky zlepšení spotřebitelské důvěry. Naopak její růst brzdila důvěra v průmyslu.
Příští týden bude zveřejněno několik údajů z domácí ekonomiky. V úterý ČSÚ oznámí případné revize HDP za první čtvrtletí spolu se zveřejněním sektorových účtů. Původní odhad růstu české ekonomiky ukázal oživení rychlostí 0,4 % q/q ( 2,5 % y/y). Ve stejný den se dočkáme PMI indexů z průmyslu. Očekáváme, že se tento indikátor oproti květnu marginálně sníží o tři desetiny bodu na 57 bodů. Na konci týdne bude zveřejněna statistika maloobchodních tržeb, které by podle našeho odhadu měly v květnu meziměsíčně stagnovat. Jejich meziroční růst by měl dosáhnout 3,5 %. Hlavním tahounem zůstanou prodeje motorových vozidel, které by měly přidat 8,6 % y/y (SA, WDA). I prodeje v ostatních sektorech by měly zaznamenat slušný růst ve výši 2,9 % y/y (SA, WDA). Data z ekonomiky, která budou zveřejněná příští týden, by neměla ovlivnit vývoj kurzu koruny. Případné výkyvy mohou způsobit spíše větší klientské objednávky.
Autor: Viktor Zeisel
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Příští týden se dočkáme zveřejnění maloobchodních tržeb
- Příští týden US maloobchodní tržby, ale hlavně výsledky, výsledky, výsledky: CME, Avast, PM, eBay...
- USA - Maloobchodní tržby a maloobchodní tržby bez prodeje automobilů v únoru nečekaně slabé
- USD prohlubuje pokles po zveřejnění maloobchodních tržeb v USA
- Zveřejněná data by měla být pro korunu příští týden neutrální
- KIT digital o týden posouvá termín zveřejnění výsledků za 2Q na příští úterý 14.8.
- Příští týden uveřejní výsledky u nás VIG, dále Home Depot, Macy’s, Uniper, z makročísel především US maloobchodní tržby
- Ekonomický týden ve světě: Vývoj maloobchodních tržeb v USA a makrodata z Eurostatu
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?