CEMI (CEMI)
Osobní finance  |  09.06.2014 13:34:09

Celoživotní vzdělávání není možnost, ale nutnost

Ke konci května se na úřadech práce po celé zemi sešlo 549 973 uchazečů o zaměstnání. To je o 25 tisíc méně než v dubnu. Nezaměstnanost klesla na 7,5 procentaTi, kdo nejsou ochotni se učit novým věcem, na trhu práce obstojí jen těžce.

Rozšiřovat své dovednost musejí lidé nad rámec svého klasického vzdělání.  Trend pociťují i odborníci z institutu CEMI.

O tom, zdali je člověk schopný pracovat alespoň uživatelsky s počítačem, už žádný personalista nepochybuje a tuto kolonku na životopise rychle okem přehlíží. Dnes je to požadavek dokonce i u dělnických prací. Lidé si mohou základy IT doplnit díky kurzům docela snadno. Na internetu je jich bezpočet. 

Nové znalosti nejsou nikdy na škodu

Jasným příkladem potřeby nových znalostí jsou cizí jazyky. Ne nadarmo platí přísloví: „Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem“. Angličtinu na komunikativní úrovni dnes zaměstnavatelé považují za standard. Druhý jazyk už většinou lidem chybí. Na trhu je mnoho možností, jak si výukou znalost jiných řečí doplnit. Co se týče peněz, jedná se o investici v tisícikorunách. Hodina výuky stojí průměrně od sto po 250 korun. Kapitolou samou o sobě je výuka jazyka v cizině, která je podle odborníků velmi efektivní. Navíc může člověk jazyk aktivně používat při cestování či v každodenní komunikaci s obyvatelstvem v dané destinaci.

Kromě institucí nabízejících jazykové kurzy se k doplnění vzdělání hlásí i řada středních či vysokých škol, které nabízejí nejrůznější formy vzdělání tak, aby si mohli vybrat i zaměstnaní a zaneprázdnění lidé. Popularitě se dnes dostává distanční formě vzdělání prostřednictvím internetu, takzvanému e-learningu. 

Rekvalifikační kurzy zdarma i za tisíce korun

Vzdělávání dospělých na středních školách se dnes děje například díky projektu UNIV Národního ústavu pro vzdělávání prostřednictvím rekvalifikačních kurzů pro dospělé. Na mnoha programech se podílí Ministerstvo školství a státní i soukromé instituce či občanská sdružení. Rekvalifikační kurzy lze vyhledat prostřednictvím webových stránek. Vždy je potřeba zkontrolovat, zdali obsahují rovněž akreditaci ministerstva školství. Zprostředkovávají je i úřady práce či personální a náborové agentury. V případě základů práce s počítačem musí člověk počítat s investicí kolem šesti tisíc korun. Cena kurzu internetového marketingu v praxi stojí přes 20 tisíc korun

V dnešní době existují příspěvky na kurzy od státu i ty, které jsou zcela zdarma. Buď je vyberou úředníci na úřadu práce, nebo lze přijít s kurzem vlastním. Člověk musí být veden v evidenci úřadu práce. Nárok pak má na čerpání částky na zvolenou rekvalifikaci v maximální výši 50 tisíc korun pro jednoho člověka na tři roky. Nezaměstnaný má právo kurz odmítnout.

Univerzity třetího věku i přednášky zdarma

Studium formou takzvaného e-learningu si postupně nachází místo i na českých vysokých školách jako oblíbená forma dálkového studia. Součástí jsou i konzultační hodiny a to například i o víkendech. Studuje se i po večerech. Studium na vysoké škole se samozřejmě platí. Záleží na oboru a škole. Levnější semestry na vysokých školách například humanitně zaměřených vyjdou na částku kolem deseti tisíc korun. Vysoké školy cestovního ruchu se pak pohybují i kolem 60 tisíc korun za semestr. Kurzy nabízejí i vysoké školy, přičemž se částky mohou pohybovat od pár stovek korun až po statisíce za semestr. Pro zdárné přijetí do kurzů na vysokých školách je vyžadováno ve většině případů dokončené středoškolské vzdělání, ačkoli existují i případy výjimek. Absolventi získají osvědčení o absolvování kurzu.

Častěji, než tomu bylo v minulosti, se univerzity začínají starat o seniory i handicapované lidi a nabízejí různé formy vzdělání v rámci takzvané univerzity třetího věku. Studentem se může stát každý člověk, který je v důchodovém věku či držitel průkazu ZTP nebo ZTP/P pro zdravotně hendikepované osoby. 

 

Titul MBA pomáhá ke kariérnímu růstu

Master of Business Administration, zkráceně MBA, je postgraduální (pokračující) studijní program, který připravuje absolventy do manažerských pozic a především prohlubuje jejich znalosti v oblasti řízení. Co se týče úrovně, mělo by se jednat o náročnost jako při klasickém vysokoškolském vzdělání. Protože však není ve většině zemí včetně Česka formálně titul MBA uznán jako akademický, nelze za něj zaměňovat a nejedná se tedy náhradu vysokoškolského vzdělání (ať již bakalářského, magisterského či doktorského stupně). MBA patří do oblasti celoživotního kariérního vzdělávání, které vysokoškolské studium vhodně doplňuje a rozšiřuje. Pro přijetí na studium se vyžaduje vysokoškolský titul. Kvalitní MBA studium by mělo totiž odpovídat náročnosti klasického magisterského vzdělání. Mezi požadavky pro studium je i manažerská praxe, to by mělo být rovněž mezi kritérii kvalitních institucí přijímajících nové studenty. 

 Central European Management Institut (neboli CEMI) byl založen s cílem poskytovat MBA a LLM vzdělávání evropské úrovně, dostupné pro studenty z České republiky a Slovenska. S 242 úspěšnými absolventy a více než 260 současnými studenty patří mezi nejvýznamnější a největší poskytovatele MBA a LLM studia ve střední Evropě.

Výuka je koncipována tak, aby umožnila profesní vzdělávání i časově vytíženým studentům. Pro tyto účely je na CEMI zaveden nejmodernější e-learningový systém Fronter, v němž jsou studentům zpřístupňovány všechny potřebné studijní materiály a další nezbytné informace a jejž mohou studenti využívat jak pro komunikaci s lektory, tak mezi sebou navzájem v rámci svých studijních skupin. Tento systém využívá například Vídeňská Univerzita, Univerzita v Lillehammeru či Cambridge ESOL.

CEMI je plně akreditovaným členem IADL (International Association for Distance Learning), členem EADL (European Association for Distance Learning), členem AIVD – Asociace Institucí Vzdělávání Dospělých ČR, členem AMSP (Asociace malých a středních podniků) a kolektivním členem ČMA (Česká manažerská asociace).

 CEMI podporuje vzdělávání handicapovaných osob a v této oblasti dále spolupracuje také s Nadací Českého rozhlasu Světluška a občanským sdružením Život dětem. Kromě toho podporuje také nadační fond Dobrý anděl či organizaci Člověk v tísni.

Více informací na: www.cemi.cz 

 
28.10. 23:23  studium MBA (Albedo)
28.10. 18:07  studium MBA (Budulinek)
28.10. 17:11  studium MBA (Tomáš Beneš)Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688