Investiční paralely: Čeká akcie strmý pád o desítky procent?
Prudký pád cen amerických akcií se může brzy opakovat. I finanční svět se točí v cyklech. Poučíme se z historie?
Ruské akcie v pátek dopoledne prudce oslabily kvůli obavám, že Západ na Rusko kvůli jeho postupu vůči Ukrajině uvalí hospodářské sankce. Index moskevské burzy MICEX kolem 8.20 SEČ vykazoval pokles o 3 % na 1 281 bodů, napsala agentura Reuters. Klesal také dolarový index RTS.
Washington a Brusel ve čtvrtek rozšířily sankce proti vybraným ruským představitelům. Terčem amerických sankcí se stala také banka Rossija, což vedlo k prudkému poklesu akcií firem z ruského bankovního sektoru. Rossija a další ruská banka zasažená sankcemi uvedly, že velké americké karetní společnosti Visa a MasterCard přestaly poskytovat platební služby jejich klientům. Ruská centrální banka již nicméně finančnímu ústavu přislíbila pomoc. Symbolické podpory se Rossiji dostalo také od šéfa Kremlu Vladimira Putina, který si v ní podle agentury Reuters hodlá otevřít účet.
Výrazné ztráty zaznamenaly také akcie podniků z jiných odvětví, včetně plynárenské společnosti Gazprom a ropné firmy Lukoil.
Americký prezident Barack Obama dále ve čtvrtek uvedl, že Washington zvažuje v případě eskalace konfliktu na Ukrajině uvalení sankcí i na klíčová odvětví ruské ekonomiky. Pokud bude Moskva situaci na Ukrajině dále destabilizovat, hodlá sáhnout k dalším hospodářským sankcím také Evropská unie. "Obama otevřel Pandořinu skříňku plnou sankcí," uvedl analytik Oleg Šagov ze společnosti Promsvjazbank.
Proti sankcím se ohradil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který prohlásil, že Západ vytváří zbytečné bariéry.
K poklesu na ruském akciovém trhu přispělo rovněž rozhodnutí ratingových agentur Fitch a Standard & Poor's zhoršit výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska ze stabilního na negativní. Důvodem jsou obavy z dopadů ukrajinské krize na ruskou ekonomiku.
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk mezitím v pátek dopoledne podepsal s Evropskou unií politickou část asociační dohody o připojení země k evropskému společenství. Jaceňuk tak zemi vrátil na cestu směřující do EU poté, co politickou část asociační dohody v listopadu odmítl podepsat tehdejší prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč. Právě jeho rozhodnutí přerušit přístupové rozhovory vedlo k masivním protestům v ukrajinském Kyjevě, které vyústily až v sesazení Janukovyče ukrajinským parlamentem a následnému útěku bývalého prezidenta ze země.
Krymský poloostrov míří do Ruské federace. Horní komora ruského parlamentu jednomyslně odhlasovala jeho připojení k zemi. Definitivně připojení Krymu k Rusku odsouhlasil svým podpisem ruský prezident Vladimir Putin.
Prudký pád cen amerických akcií se může brzy opakovat. I finanční svět se točí v cyklech. Poučíme se z historie?
Obětí vyčerpání, přepracování a nadměrné konzumace energetických drinků přibývá, bohužel hlavně mezi mladými lidmi. Na vině je současný uspěchaný životní styl. Jak jste na tom vy - není na čase dát si pauzu?
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA