Spotřebitelská důvěra V EMU v únoru poklesla, stejne jako španělské a italské dluhopisy
Náhled na vývoj PMI v jednotlivých zemích nepřinášív zásadě nic nového. Německé složené PMI v únoru vystoupalo na 2,5leté maximum což indikuje širší (a také zdravější) rozložení německého růstu, který je kromě zpracovatelského průmyslu tažen i expanzí v sektoru služeb. S vývojem v Německu kontrastují hodnoty PMI ve Francii, kde složené PMI v únoru pokleslo na 47,6 (48,9 v lednu). Ke stabilně slabému průmyslu se navíc v únoru přidal překvapivý propad v sektoru služeb (46,9).
Nečekaně prudký pokles indexu filadelfského Fedu (z 9,4 na -6,3, očekávání 8,0) je dalším příznakem krátkodobého zpomalení americké ekonomiky. U filadelfského indexu je to však pochopitelné, protože distrikt patří mezi nejvýrazněji zasažené nepříznivým počasím. Z hlediska perspektivy vývoje americké ekonomiky v poněkud delším horizontu (6 měsíců) je důležitější, že index předstihových očekávání naplnil předpoklady (růst o 0,3%) a stále ukazuje na pokračování růstu ekonomiky. Také předběžný index nákupních manažerů se dá označit za mírně optimistický, nečekaně narostl na 56,7 z 53,7, čekala se stagnace.
Americký CPI rostl v lednu v souladu s očekáváním o 0,1% meziměsíčně a o 1,6% meziročně, což platí jak pro celkovou, tak pro jádrovou inflaci. Inflace tak zůstává stále zřetelně pod cílem Fedu a měla by se k němu v dalších měsících postupně přibližovat. V růstu pokračují náklady na bydlení, klesly ceny benzínu a řady položek spotřebního zboží.
Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu mírně klesly na 336 000. Stabilizace podporuje názor, ženedochází k trvalému zhoršení ekonomické situace.
Spotřebitelská důvěra v EMU v únoru překvapivě poklesla (-12,7 oproti -11,7 v lednu). S ohledem na lepšící se fundamenty jde spíše o technickou korekci po nepřetržitém růstu, který trval od loňského listopadu.
Výnosy španělských dluhopisů poklesly podobně jako v Itálii na nejnižší hodnoty za posledních 8 let (3,61%v případě 10letého bondu).
Regionální trhy jsou prozatím spíše rezistentní vůči vývoji na Ukrajině. Koruna se stabilně drží poblíž 27,40 za euro; zlotý a forint od začátku týdne oslabily pouze mírně. Forint navíc včera týdenní ztráty mírně korigoval v reakci na úspěšnou aukci střednědobých dluhopisů.
Luboš Mokráš
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI