(Kurzy.cz)
Komentáře k HDP - recese ještě neskončila, poráží nás Slovensko
Zatímco údaje za 2. čtvrtletí přinesly naději, že se české ekonomice podařilo konečně zbavit velmi dlouhé recese, čerstvá data za 3. čtvrtletí přináší nepříjemné vystřízlivění z tohoto snu. Hrubý domácí produkt klesl o 0,5 procenta ve srovnání s předchozím čtvrtletím, v meziročním srovnání se pokles prohloubil ze 1,3 na 1,6 procenta.
Sice nejsou k dispozici detailní údaje, nicméně je zřejmé, že pokles české ekonomiky vychází ze slabosti domácí poptávky i zhoršení čistého exportu. Na straně domácí poptávky jde především o stále chřadnoucí investiční aktivitu. Dosavadní vývoj státního rozpočtu ukazuje, že i letos klesají veřejné investice, a to i přes varování před opakování jejich negativního vlivu na ekonomiku z předchozích let. V době recese není vhodné omezovat výdaje s největším fiskálním multiplikátorem. Spotřeba domácností sice neklesá v meziročním srovnání, bohužel ale ani neroste. Dopočet ukazuje, že pouze změna zásob ovlivnila HDP pozitivně.
Nepříjemnou informací je zhoršení čistého exportu. Zatímco vývoz zboží a služeb se zvýšil pouze o 1,2 procenta, dovoz stoupl o 2,7 procenta. V situaci, kdy rostou ekonomiky našich hlavních obchodních partnerů Německa, Rakouska, Slovenska a Polska je exportní výkonnost české ekonomiky překvapivě slabá.
Ve srovnání s dosud zveřejněnými odhady HDP za 3. čtvrtletí jsou údaje o české ekonomice výrazně horší. V mezikvartálním měřítku se HDP zvýšil o 0,3 procenta v Německu, 0,2 procenta v Rakousku, a 0,8 procenta v Maďarsku.
Studená sprcha, kterou nečekaně špatné údaje o HDP ve 3. čtvrtletí přinesly, zvýrazňuje potřebu uvolnění měnové politiky, k níž ČNB minulý týden přistoupila. Ukazuje se, že slabá není jen domácí poptávka, ale i zahraniční složka HDP. Devizové intervence a oslabení kurzu koruny jsou za této situace zcela na místě. Otázkou spíše je, zda při opakování podobných negativních překvapení nesáhne ČNB k ještě výraznějšímu oslabení kurzu koruny.
Česká ekonomika nyní zaostává za svým předkrizovým vrcholem, jehož dosáhla ve 3. čtvrtletí 2008, o 3,8 procenta. Rozdíl mezi současným výkonem ekonomiky a jejími kapacitami je 1,5 až 2,0 procenta v závislosti na použité metodě odhadu. Za celý letošní rok očekávám pokles HDP o 1,5 procenta.
David Marek, Patria Finance
Dnešek přinesl pomyslný souboj svou ekonomik. Česka a Slovenska, které ve stejnou chvíli zveřejnily předběžné odhady ekonomického růstu za třetí čtvrtletí. Slovenská ekonomika vyhrála na plné čáře - 2:0. Hospodářský růst v Česku se opět zastavil. HDP kleslo meziročně o 1,6 % a mezičtvrtletně o 0,5 %. Zato Slovensko rostlo meziročně o 0,7 % meziročně a 0,2 % mezikvartálně. Slovensko tak ukázalo, že v současnosti má ekonomiku v mnohem lepší kondici a nakročeno k dalšímu růstu.
České ekonomice se třetí čtvrtletí nepovedlo, i když na první pohled vypadalo pozitivně. Velký vliv totiž měl počet pracovních dní. Bez očištění by totiž ekonomika klesala "jen" o 0,7 % meziročně a dokonce rostla o 0,4 % mezičtvrtletně. To je však jen nepatrná útěcha. Ekonomiku v současnosti nejvíce brzdí slabé investice. Tvorba hrubého kapitálu není natolik silná, aby podporovala ekonomiku. Nejviditelnější projev nízkých investic je ve stavebnictví. To je od začátku krize stále v útlumu, a nedokáže se z něj vymanit. Proto by ekonomice nyní prospěla hlavně důvěra podnikatelů a investorů obecně, aby se nebáli realizovat nové investice. Řada firem má stále připravené investiční záměry z roku 2008, před vypuknutím krize. Nyní je přehodnocuje, aby zvýšila jejich návratnost, přesto stále zůstávají na papíře. Konečná spotřeba, která se týká hlavně domácností, už přestává být brzdou ekonomiky. Spotřebitelé získávají na sebedůvěře a to se projevuje i na tržbách v maloobchodě, které mají rostoucí trend. To by mohlo pomoct zvrátit negativní trend a dát i důvěru průmyslu.
Zatímco České ekonomice se nedaří, Slovensko se stále drží v kladných hodnotách. Přestože v mnohém si jsou ekonomiky podobné, Slovensku se podařilo nespadnout do druhé vlny krize. V současnosti je tamní průmysl v dobré kondici, a růstové hodnoty chodí z řady různých oborů, nejen automobilového. K tomu se přidává mohutná investiční aktivita, kdy se staví například zbývající úseky dálnice D1 mezi Bratislavou a Košicemi.
Q/Q Česko: -0,5 %
Y/Y Česko: -1,6 %
Q/Q Slovensko: +0,2 %
Y/Y Slovensko: + 0,7 %
Ing. Michal Kozub
Analytik
Home Credit a.s.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Komentáře k HDP - nebylo to špatné, ale Slováci rostli více
- Komentáře k HDP - za růstem stojí mimořádné faktory = růst není udržitelný
- Čína - HDP ve 4Q rostl jen o 8,9%, nejpomaleji za 10 čtvrtletí, překonal ale odhady, průmysl rostl více než se čekalo
- Komentáře k říjnové inflaci - ceny mírně rostou, ale nejsou hrozbou, blíží se růst DPH
- ČR - souhrn 4.4. - likvidita roste, ale k užitku to rozhodně není, pokles o 2%, banky se poroučí, roste jen AAA, pád TO2
- Německo: Horší IFO, ale ... pro ČR to není vůbec špatné
- Švejnar - kupónovka není špatná metoda, ale chce to pokročilý právní systém
- Yellen (MF US): Růst inflace a sazeb není špatný, ale naopak pozitivní
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?