(Kurzy.cz)
ES: Čechům se za posledních 15 let zmenšilo bydlení o 50%
Bydlení Čechů se od roku 1998 v průměru zmenšilo až o padesát procent. Před patnácti lety si Češi stavěli domy, které dosahovaly v průměru 250 metrů čtverečních. V současnosti se průměrná obydlená plocha v rodinných domech pohybuje u 66 % jejich obyvatel v rozmezí od 90 do 110 metrů čtvrtečních. Tato a další data přinesla analýza realitních dat a průzkum společnosti Ekonomické stavby na reprezentativním vzorku české populace, který zpracovala výzkumná agentura Perfect Crowd.
Jak průzkum ukázal, obytná plocha středně velikého rodinného domu současnosti se v 66 procentech pohybuje v rozmezí od 90 až 110 metrů čtverečních. V období před patnácti lety byla tato plocha více než dvojnásobná, a to mezi 200 až 300 metry čtverečními.
„Jasným trendem v posledních patnácti let je stavba menších domů, které jsou konkurenceschopné bytům v nových obytných komplexech, a to jak velikostí, tak samozřejmě cenou,“ komentuje aktuální vývoj na trhu stavebnictví ředitel společnosti Ekonomické stavby David Mencl a dodává: „trend současnosti je zjevný, bydlení se bude nadále zefektivňovat, a to jak co do stavebních materiálů či energetických úspor, tak i ergonomiky interiéru. Osobně se z těchto výzev velice těším.“
V domě o průměrné velikosti obytné plochy se 100 metry čtverečními se pohodlně vejde rodina se dvěma či více dětmi. Klade se důraz na ergonomii domu, čímž se výrazně zvyšuje jeho funkčnost. Dostatečně množství úložných prostorů, parkovací stání, ale také soukromí i prostor pro společně strávený čas, jsou absolutní nutností. „Mezi nejoblíbenější variantu rodinného domů patří varianta domů velikosti 4+1 či podobné 5+kk. Za posledních patnáct let se tento typ domu neustále přibýval, právě na úkor domů s šesti a více pokoji. Průměrná cena domu o velikosti 100 metrů čtverečních se navíc pohybuje okolo 2,5 miliónů, tedy na úrovni menšího bytu,“ popisuje situaci na trhu David Mencl.
Stavební firmy si umí ale poradit i s požadavky na stavbu větších domů. Princip tzv. „rostoucího domu“ umožňuje majitelům postupně zvětšovat svůj dům podle zvyšujících se nároků na bydlení. „Pro každou etapu života je vhodný jiný typ domu. Stejně tak jak se postupně zvětšuje rodina i příjem mladého páru, může se zvětšovat i samotný dům,“ popisuje jednu z inovací své firmy David Mencl. Společnost tak svým klientům navrhuje speciální moduly domů, které jsou od počátku postavené tak, aby umožňovaly snadné zvětšení o další modul. Tím může být například dětský pokoj či garáž.
Eva Dóšová | |
Poslední zprávy z rubriky Osobní finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun