Regionální měny v úterý oslabovaly
Úterní obchodování nebylo pro regionální měny příznivé. Česká koruna vymazala své pondělní zisky a posunula se z ranních úrovní okolo 25,68 CZK/EUR na 25,75. Podobné ztráty jako koruna dosahoval i polský zlotý, výrazněji o 0,6 % oslaboval maďarský forint.
Dnes byla zveřejněna finální data o domácím HDP za druhé čtvrtletí. Dle těchto údajů česká ekonomika opustila recesi, když zaznamenala oproti prvnímu čtvrtletí vzestup o 0,6 %. Původní rychlý odhad byl sice revidován o desetinu níže, struktura však potěšila, neboť zakládá na obdobnou růstovou dynamiku i v aktuálním třetím čtvrtletí. Je zřejmé, že tuzemské hospodářství z recese vytáhla silnější zahraniční poptávka, která se promítla do vzestupu čistých exportů. Tato situace odráží konec recese v eurozóně a zejména zrychlení hospodářského růstu v Německu. Domácí poptávka sice zůstala i ve druhém čtvrtletí slabá, data však rozhodně nezklamala. Mezičtvrtletní snížení spotřeby domácností o 0,4 % zdaleka nevymazalo růst o 1,5 % zaznamenaný v prvním čtvrtletí. Další významný pokles o 16,3 mld. Kč zaznamenaly zásoby. Jejich výše je v poměru k celkovému HDP nejníže od roku 2005 a představuje tak slušný růstový potenciál pro další čtvrtletí. Zrovna tak nebyl dosud vykompenzován propad u daní z produktů související s letošním zvýšení spotřební daně z tabáku.
Pro další čtvrtletí jsme optimističtí. Kromě výše zmíněných jednorázových faktorů se totiž zlepšuje situace v průmyslu, alespoň to vcelku zřetelně naznačují předstihové indikátory důvěry. Stavebnictví by se mohlo ve zbytku roku alespoň stabilizovat, když pomoci by měla popovodňová obnova a snad i nová vládní politika po říjnových volbách (zde ovšem lze očekávat vzhledem k časové náročnosti projektů větší zpoždění). Vzhledem k lepší úrodě by pak přidaná hodnota neměla klesat ani v zemědělství. Letos patrně ekonomika poklesne v průměru okolo jednoho procenta, příští rok již očekáváme růst o 1,8 %.
Zítra se dočkáme rozhodnutí polské centrální banky ohledně dalšího směřování měnové politiky (všichni dotázaní ekonomové agenturou Bloomberg očekávají sazby beze změny na úrovni 2,50 %). Finální data o HDP pak budou také zveřejněna v Maďarsku, kde předběžný odhad ukázal na růst o pouhých 0,1 % mezikvartálně. Nicméně tamní ekonomika rostla již v prvním čtvrtletí o slušných 0,6 %. Z domácí ekonomiky se dočkáme maloobchodních tržeb za červenec.
Maloobchodní tržby by se měly v červenci snížit o 1,9 % m/m (SA, WDA) zejména kvůli prodejům aut (-4,0 % m/m). Nicméně ostatní maloobchodní tržby patrně také poklesnou (o 1,0 %). V meziročním srovnání by maloobchodní tržby měly vzrůst o 3,2 %, velkou roli bude totiž hrát větší počet pracovních dnů. Po očištění o tento vliv by tržby v maloobchodu měly meziročně poklesnout o 1,9 %, což je ve srovnání s předchozím měsícem mírně lepší výsledek. V následujících měsících by se situace domácností měla zlepšit, když inflace bude decelerovat a trh práce by se měl dále stabilizovat.
Česká swapová křivka se v úterý posunula po celé své délce o bod nahoru, když následovala pohyb svého eurového protějšku.
Autor: Jiří Škop
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
11.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?