(Kurzy.cz)
Skokové zdražení čínských solárních panelů nehrozí, EU se dohodla v historicky největším obchodním sporu
Po intenzivním vyjednávání dospěla Evropská Komise na konci července k dohodě s Čínou o přijetí cenový závazků na dovoz solárních panelů a jejich komponentů do EU. Rozhodnutí komise o přijetí cenových závazků a změna stávajícícho nařízení o uložení prozatímních antidumpingových opatření byly zveřejněny v úředním větsníku 3. srpna. V praxi tak dochází u spolupracujících čínských výrobců k nahrazení dosavadních prozatímních cel minimálními dovozními cenami. Platnost cenových závazků byla stanovena do konce roku 2015.
Antidumpingové a antisubvenční šetření týkající se dovozu solárních panelů a jejich komponentů z Číny zahájila Evropská komise v září, resp. v listopadu 2012. Nařízením Komise byla 5. června uložena prozatímní antidumpingová cla ve výši 11,8 procenta s tím, že od 6. srpna 2013 do uložení konečných opatření budou navýšena na 37 — 68 procent pro jednotlivé vyvážející výrobce. Většina členských států včetně ČR s uložením prozatímních cel důrazně nesouhlasila, a to s ohledem na očekávané negativními dopady opatření na fotovoltaické odvětví, nicméně i přes odpor členských států Evropská komise prozatímní cla uložila. Obě šetření nadále pokračují, o případném uložení konečných opatření budou členské státy rozhodovat v prosinci tohoto roku.
Součástí dohody je i množství jednotlivých výrobků, které bude za dojednané ceny možné do EU dovézt. Toto množství odpovídá objemu dovozů od spolupracujících čínských výrobců, pokrývá zhruba tři pětiny unijní spotřeby a 70 procent čínského vývozu. Mezi výrobci, kteří se k minimálním dovozním cenám zavázali, je i největší vývozce solárních panelů do ČR. "Těší mě, že obě strany byly v takto vypjatém sporu schopné nalézt kompromisní řešení. Česko od počátku preferovalo dohodu, která by minimalizovala nežádoucí dopady na fotovoltaický průmysl," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala. ČR navržené řešení akceptovala, neboť je výrazně lepší než kdyby platila Komisí přijatá antidumpingová cla v plném rozsahu. Rozhodující však bude návrh Komise a pozice členských států v konečné fázi šetření v prosinci 2013.
V rámci dohody se Čína rovněž zavázala neukládat prozatímní opatření u antidumpingových a antisubvenčních šetření na dovozy vína a polysilikonu z EU, která byla zahájena v reakci na případ solárních panelů.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- CNY, čínský juan - převod měn na CZK, českou korunu
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Justice.cz - obchodní rejstřík
- Výpis z obchodního rejstříku - rejstřík firem
- Skokové zdražení čínských solárních panelů nehrozí, EU se dohodla v historicky největším obchodním sporu
- Trina Solar: USA zvyšuje dovozní clo na čínské solární panely, Německo snižuje výrazně počet instalací
- EU uvalila velkou daň na dovoz solárních panelů z Číny
- EU ukončí opatření omezující dovoz solárních panelů z Číny
- Čínská společnost Seraphim dodá moduly pro největší inteligentní solární farmu v Austrálii
- Čínská hrozba sjednocuje EU s USA, nyní i v letectví. Po 17 letech končí spor Airbus vs. Boeing - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Pompeo: USA ve sporu s čínskou TikTok zvažují zákaz čínských sociálních aplikací
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?