Regionální měny pod prodejním tlakem
Proti české koruně stály i verbální intervence. Jak jsme již argumentovali před týdnem, v průběhu června zveřejněné makroekonomické indikátory vyzněly vesměs antiinflačně a z toho pohledu nebyl uplynulý týden výjimkou. Ve stejném duchu totiž hovořila zveřejněná statistika květnového vývoje cen průmyslových a zemědělských výrobců. Ceny průmyslových výrobců oproti dubnu klesly o 0,3 %. Zatímco trh počítal s poklesem pouze o 0,1 %. Meziročně jsou pak ceny vyšší pouze o 0,3 %. Zemědělské ceny v květnu dále poklesly o 1,8 % meziměsíčně. Po sezónním očištění již klesají třetí měsíc v řadě (kumulovaně o 5 %), což indikuje stabilizaci situace po loňské špatné úrodě (od června loňského roku do letošního února ceny naopak vzrostly přes 13 % kumulovaně). Meziroční dynamika těchto cen se pak v květnu snížila z 12,7 % na 8,0 %. Právě kumulace antiinflačních rizik přiměla v tomto týdnu další centrální bankéře (viceguvernéra V. Tomšíka a člena bankovní rady L. Lizala) k verbální intervenci proti české koruně.
Zasedání bankovní rady ČNB k měnové politice bude z domova klíčovou událostí příštího týdne. Bankovní rada bude diskutovat rizika vzhledem k aktuální prognóze, která byla představena na posledním zasedání k měnové politice na počátku května.
Pokud jde o reálnou ekonomiku, HDP za Q1 13 jako celek zklamal, struktura však ne. Česká ekonomika v prvním čtvrtletí propadla o 1,1 % mezikvartálně, což bylo o 0,9 pb níže ve srovnání s odhadem ČNB. Struktura HDP ovšem špatná nebyla. Z poptávkové strany za propadem stál pokles zásob, na druhou stranu růst spotřeby domácností byl relativně silný (1,6 % q/q). Co se nabídkové strany týče, pokles HDP byl způsoben dočasnými faktory (špatné březnové počasí, předzásobení tabákovými výrobky v Q4 12 s negativním dopadem do HDP v Q1 13), což by mělo podpořit růst HDP v dalších čtvrtletích, zejména v Q2. Navíc se zlepšují i indexy PMI a v posledních dvou měsících vzrostla i výroba aut. Dále se v květnu zvýšily i domácí indikátory důvěry ze stavebnictví, průmyslu a ve spotřebitelském segmentu. Konec fiskální konsolidace by měl také podpořit reálnou ekonomiku v nadcházejících čtvrtletích.
Klíčový zůstává z pohledu ČNB inflační výhled. Květnová spotřebitelská inflace decelerovala na 1,3 % y/y, čímž se dostala 0,3 pp pod prognózu ČNB. Záporná odchylka nastala zejména v korigované inflaci, což je ukazatel jádrové inflace, který nejlépe zachycuje poptávkové inflační tlaky. Vzhledem k dezinflačním tendencím není nijak překvapivé, že inflační očekávání klesají, reálná hrozba deflace se však zatím neobjevuje. Samozřejmě centrální bankéři budou i nadále pozorně sledovat vývoj inflace a v případě hrozby deflační spirály patrně zasáhnou přímými devizovými intervencemi.
Hrozba dalšími verbálními intervencemi může tlačit korunu dále k slabším úrovním, přímé intervence prozatím dle našeho názorů zůstávají alternativním scénářem. Průměr za druhé čtvrtletí prozatím dosahuje 25,80 CZK/EUR, což reflektuje předpověď ČNB na Q2 ve výši 25,70 CZK/EUR a antiinflační vývoj domácí ekonomiky od květnového zasedání centrální banky. Například člen bankovní rady K. Janáček je spokojen s úrovní mezi 25,60 - 26,00 CZK/EUR. Centrální bankéři se zdají být připraveni na použití přímých intervencí v případě hrozby deflace. Prozatím tato situace nenastala a ani náš výhled takový scénář nenaznačuje. Pokud by se naše předpověď naplnila a úroveň CZK/EUR by v dalších čtvrtletích zůstala na vyšších úrovních, centrální banka by přímo na devizový trh vůbec vstoupit nemusela.
Autor: Jan Vejmělek
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?