(Kurzy.cz)
Komentáře k zahr. obchodu - jaro obchodu prospělo, po delší době dobré zprávy
Zahraniční obchod v dubnu po čtyřech měsících konečně ožil. Vývoz vzrostl o 6,4 % a dovoz o 1,3 %. Loňský duben byl ve vývozu slabší, letos díky příznivému počasí i vyššímu počtu pracovních dní dokázal vyprodukovat více. Nejsou to ale jen statistické vlivy. V dubnu se stabilizoval trh s osobními automobily v Evropské unii. Po měsících propadů o více jak deset procent přišel měsíc, kdy se počty registrací zvedly. Pro Česko důležitá informace, protože dopravní prostředky jsou největší vývozní artikl. Stroje a dopravní zařízení tvoří více jak polovinu celkového vývozu.
Růst vývozu byl způsobený vyšší poptávkou na téměř všech trzích, hlavně v EU. Vývoz do Německa, největšího obchodního partnera Česka, vzrostl o 9 % a dokonce Slovensko, kterému se nyní nedaří špatně, absorbovalo o téměř 5 % více českého zboží. Budoucnost zahraničního obchodu v Česku je ale stále nejistá. Německo ani eurozóna zatím nevykazují hodnoty, které by dávaly velký důvod k optimismu. Jejich prediktivní ukazatele (PMI nákupních manažerů) se stále pohybují spíše v záporu, vyhráno tedy rozhodně není. Trhy, které mají naprosto jiný ekonomický cyklus než EU, např. Rusko nebo Čína, se na zemích vývozu podílejí jen minimální hodnotou.
Ing. Michal Kozub
analytik společnosti Home Credit a.s.
Po dlouhé sérii nepříznivých ekonomických dat přichází konečně jeden pozitivní výsledek. Obchodní bilance dosáhla v dubnu přebytku 33 miliard korun a výrazně předčila očekávání. Pro srovnání, loni v dubnu činil přebytek 20 miliard korun. Letošní bilance zahraničního obchodu je velmi vyrovnaná, měsíční salda se od ledna do dubna pohybují v rozpětí 32 až 33 miliard korun.
Po několikaměsíčním poklesu se vývoz meziročně zvýšil o 6,4 procenta, dovoz stoupl o 1,3 procenta. Statistice trochu pomohl kalendář. Po zohlednění rozdílu v počtu pracovních dní činí růst vývozu 2,0 procenta, dovozu klesl o 2,9 procenta.
K nečekaně dobrému výsledku pomohlo zvýšení vývozu strojů, dopravních prostředků a spotřebního zboží. V případě strojů a dopravních prostředků dosáhl vývoz meziročního zvýšení o 6,8 miliardy korun, vývoz spotřebního zboží stoupl o 4,4 miliardy korun. K lepšímu saldu přispěl také pokles dovozu strojů a dopravních prostředků o 5,8 miliardy korun. Zároveň to bohužel také svědčí o tom, že investice a zásoby budou i nadále přispívat negativně k vývoji HDP.
Z teritoriálního pohledu přináší optimismus zejména pohled na vývoz do Německa, který meziročně stoupl o 9,0 procent. Pokud by se znovu rozběhl německý motor ekonomiky eurozóny, byl by to pro českou ekonomiku ten nejdůležitější impuls k cestě z recese. Poslední data z Německa tuto naději potvrzují. Index nákupních manažerů v německém průmyslu v květnu stoupl na 49,4 bodu, tedy těsně k 50bodové hranici mezi recesí a růstem.
K příznivému výsledku pomohlo také zlepšení směnných relací (vývozní ceny rostou rychleji než ceny dovozu). Jejich příspěvek ke zvýšení přebytku obchodní bilance podle mého odhadu činí 3,7 miliardy korun.
Příznivý výsledek zahraničního obchodu v dubnu naznačuje, že by tato část ekonomiky mohla opět začít přispívat pozitivně k vývoji HDP. Nicméně jedna vlaštovka jaro nedělá. Prozatím obchodní bilance směřuje k tomu, aby za celý rok dosáhla přebytku zhruba 350 miliard korun po loňských 310 miliardách.
David Marek , Patria Finance
První čtvrtina letošního roku se nesla ve znamení špatných čísel z exportu. Duben však přinesl nadějná čísla, která však budou muset být potvrzeny dalšími měsíci. Zatím je tak předčasné hovořit o změně k lepšímu. Za lepší dubnovou statistikou stojí primárně růst vývozu strojů a dopravních prostředků o 4,9 % meziročně a zde je zároveň i klíč k budoucímu vývoji zahraničního obchodu.
Náš výhled na jarní měsíce zůstává i přes optimistické výsledky dubnové statistiky neměnný. Klesající, v lepším případě stagnující, trend bude ještě na jaře i na začátku léta pokračovat. Obrat očekáváme i podle Indexu asociace exportérů na konci léta.
Jiří F. Grund
předseda Asociace exportérů
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?