Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  09.01.2002 09:40:22

ČSÚ - průměrná inflace v roce 2001 byla 4,7%


Rok 2001: průměrná inflace 4,7 %
Indexy spotřebitelských cen - informace za prosinec 2001

Roční míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za  rok 2001 proti průměru roku 2000 byla 4,7 %, což je o 0,8 procentního bodu vyšší růst než v roce 2000. Na růstu průměrné inflace se podílel především růst cen v oddílech bydlení a potraviny a nealkoholické nápoje. V bydlení se zvýšily ceny zemního plynu o 31,0 %, elektřiny o 14,8 %. Čisté nájemnénájemních bytech vzrostlo o 4,1 %. Z potravin nejvíce meziročně vzrostly ceny ovoce o 13,2 %, masa o 8,2 %, pekárenských výrobků a obilovin o 5,6 %.

Meziroční přírůstky spotřebitelských cen měly od dubna do července rostoucí tendenci, od srpna se meziroční tempo růstu postupně snižovalo. U potravin, především vlivem cen sezónního zboží, se tempa růstu v první polovině roku zrychlovala, zatímco v druhé polovině výrazně klesala. U bydlení cenové nárůsty byly zaznamenány především v lednu a červenci, kde se promítly vlivy zvyšování regulovaných cen. Na zpomalení meziročního růstu cen se v druhé polovině roku podílely výrazně též poklesy cen pohonných hmot.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen v prosinci 2001 proti prosinci 2000 dosáhla 4,1 %. Prosincová meziroční míra inflace byla ovlivněna zpomalením meziročního růstu spotřebitelských cen v posledních měsících roku 2001 způsobeného hlavně poklesem cen pohonných hmot, ale i zpomalením tempa růstu cen potravin.

Meziměsíční vývoj spotřebitelských cen v prosinci navázal na trend z předcházejících dvou měsíců. Spotřebitelské ceny vzrostly v prosinci proti listopadu pouze o 0,1 %.V jednotlivých oddílech spotřebního koše byl však cenový vývoj rozdílný. Po pěti měsících poklesu vzrostly ceny v oddíle potraviny a nápoje o 1,3 %. Naopak již šestý měsíc pokračoval pokles cen pohonných hmot v oddíle doprava, který v prosinci dosáhl 6,3 %. V ostatních oddílech spotřebního koše byly cenové pohyby minimální.

Jádrová inflace, t.j. meziměsíční změna indexu spotřebitelských cen počítaná na celém spotřebním koši po vyloučení vlivu změn regulovaných cen, daňových úprav a jiných administrativních opatření, činila 0,1% , po očištění o sezónní vlivy také 0,1 %.

* * *

Tzv. čistá inflace dosáhla meziměsíčně 0,2 % a meziročně 2,4 %.

Tzv. čistá inflace je počítána na neúplném spotřebním koši, z něhož jsou vyloučeny položky s regulovanými cenami a položky s cenami ovlivňovanými jinými administrativními opatřeními. Položky, u kterých dochází k cenovým změnám z titulu daňových úprav, zůstávají součástí spotřebního koše, avšak vliv daňových úprav je eliminován.



Čtete přílohy ?


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688