2. května: Užitečné informace pro investory
Jak na Svátek práce obchodovaly burzy ve Spojeném království a USA, co budou investoři sledovat během čtvrtka a kam až se posunuly hranice bizarnosti? To vše musíte ráno vědět. Americké akcie zažily ve středu největší pokles za dva týdny
Data z trhu práce ve středu potvrdila, že nových pracovních míst v soukromém sektoru (ADP) vzniká výrazně méně, než by bylo potřeba k udržitelnému snižování nezaměstnanosti.
Aktivita v americkém zpracovatelském průmyslu v dubnu dále zpomalila a jeho růst se téměř zastavil. Výrazně se zhoršila zejména situace v zaměstnanosti. Uvedl to institut ISM, který sleduje vývoj aktivity na základě anket u nákupních manažerů amerických firem. Údaje naznačují opětné zpomalení největší ekonomiky světa.
Index ISM klesl na 50,7 bodu z březnové úrovně 51,3 bodu a zhoršil se výrazněji, než čekali analytici. Hodnota indexu se těsně přiblížila hranici 50 bodů, která odděluje růst aktivity od jejího poklesu. Ukazatel zaměstnanosti se propadl o plné čtyři body na 50,2 bodu. O téměř bod na 52,3 bodu naopak vzrostl index nových zakázek, který předznamenává budoucí vývoj.
Zpomalení aktivity v americkém průmyslu také potvrdily obdobné údaje agentury Markit. Její index klesl proti březnu o 2,5 bodu na 52,1 bodu, minimum od loňského října. Výsledková sezóna pokračujeČtvrtek přinese další nálož čtvrtletních výsledků - čísla American
International Group, LinkedIn, Estée Lauder Cos, General Motors,
Goldcorp a Kraft Foods, z evropských firem se k nim přidají BMW, Swiss
Re, Statoil, Sanofi, Infineon Technologies, Teva Pharmaceutical
Industries, Siemens, Metro a Lufthansa. Tu v minulých měsících trápili
stávkující zaměstnanci, ve středu však společnost uzavřela s odbory dohodu, jež by měla budoucím stávkám zabránit. Odboráři ji mají schválit 14. května.
Očekávané výsledky amerických a evropských firem od čtvrtka 2. května Britské akcie navzdory odpolednímu oslabení zahájily květen růstem
Britskému trhu dopoledne pomohla lepší než očekávaná statistika PMI, ale odpoledne začaly do jinak svátečně naladěné Evropy (leckde se protestovalo proti úsporám v ekonomice, ale burzy nechaly počítače alespoň na den odpočinout) chodit horší zprávy z USA. Míst v soukromém sektoru podle průzkumu ADP vzniklo méně, než se čekalo, a oba indexy nákupních manažerů v průmyslu (Markit a ISM) v USA se jen těsně udržely nad 50bodovou hranicí. I tak ale index FTSE v závěru zabojoval a udržel na úvod měsíce mírný růst 0,33 %. Již nyní má za sebou rekordních 11 měsíčních růstů v řadě.
Co dalšího musíte ve čtvrtek ráno vědět, se
dozvíte na Investičním webu
|
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?